Materiał Partnera
Jakie są możliwości leczenia alergii?

Jakie są możliwości leczenia alergii?

Alergia dotyka już około trzydziestu procent populacji świata, a liczba osób z tym problemem nadal rośnie. Związane z nicą objawy chorobowe wynikają ze zmienionej odczynowości na składniki wdychanego przez nas powietrza, spożywanego jedzenia oraz kosmetyków. Podczas gdy dla większości z nas pyłki roślinne, kurz, konserwanty nie stanowią problemu, coraz więcej ludzi reaguje na te i inne czynniki negatywnie.

Czym jest alergia?

Potocznie nazywana też uczuleniem czy nadwrażliwością alergia to patologiczna, zmieniona jakościowo odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych substancji, które nazywamy alergenami. Odpowiedź ta polega na reakcji immunologicznej, czyli reakcji układu odpornościowego – w naszym organizmie powstają przeciwciała, które wiążą się z antygenem i tym samym prowadzą do powstania mediatorów stanu zapalnego.

Osoby skłonne do alergii określa się mianem atopowych. W ich ustroju obecne są białka nazywane immunoglobulinami E. Reakcja alergiczna nie występuje podczas pierwszego kontaktu z alergenem. Objawy chorobowe ujawniają się dopiero podczas kolejnego. Wtedy to alergen wchodzi w reakcję z wcześniej wytworzonymi już przeciwciałami, co prowadzi do uwolnienia wielu substancji.

Dr n. med. Teresa Stelmasiak prowadzi w Lublinie specjalistyczny gabinet alergologiczny, w którym zajmuje się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem alergii. Leczenie polega na trzech rodzajach działania: kontroli środowiska alergika, stosowaniu leków lokalnie i ogólnie oraz na odczulaniu. Pamiętajmy, że choć kontrolę środowiska zalecić może również lekarz ogólny, to tylko specjalista alergolog będzie w stanie dobrać odpowiednie leki czy szczepionkę.

Jakie są możliwości leczenia alergii?

Alergii towarzyszą różnego rodzaju objawy fizyczne. Do podstawowych należą obrzmienie śluzówki nosa oraz katar, zapalenie spojówek, zaczerwienienie i pieczenie oczu, skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, czasem atak astmy oraz kaszel bez towarzyszących mu objawów infekcji. Wystąpić mogą problemy takie jak uczucie pełności w uszach, osłabione słyszenie. Powszechne są wysypki, egzema, pokrzywki oraz obrzęki skóry, rzadko pojawiają się bóle głowy i uczucie ociężałości.

W gabinecie alergologicznym przeprowadzane są różnego rodzaju badania, które pozwalają określić rodzaj alergii. W och zakresie znajdują się punktowe testy skórne oraz badanie czynnościowe układu oddechowego, a także zastępujące je u młodszych dzieci badanie oporów dróg oddechowych. Przeprowadzana jest też próba rozkurczowa, czyli badanie odwracalności obturacji w oskrzelach. Ważnym elementem diagnostyki są ponadto testy krwi.

Przychodnia alergologiczna zajmuje się leczeniem chorób różnego rodzaju schorzeń alergologicznych. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie pyłkowicy. Równie często alergii towarzyszyć może astma oskrzelowa. U dzieci natomiast pojawiać się może nawracające zapalenie oskrzeli.

Opracowanie:

Teresa Stelmasiak Poradnia alergologiczna

Lublin , al. Kraśnicka 88/1

Podziel się