Artykuł sponsorowany Alergiczny nieżyt nosa – jak z nim walczyć?

Alergiczny nieżyt nosa – jak z nim walczyć?

Nieustający katar, pojawiająca się podczas niego wydzielina z nosa, lub całkowicie zapchane przewody, skutecznie mogą obniżyć komfort życia pacjenta. W przypadku przeziębienia jesteśmy w stanie wytrzymać 7 dni uporczywych dolegliwości. Co jednak jeśli są one przewlekłe i ich pozbycie nie jest takie łatwe? Wtedy należy szukać pomocy u alergologów, którzy zajmują się alergicznym nieżytem nosa.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Za alergiczny nieżyt nosa uznaje się stan zapalny śluzówek nosa i zatok, co wywołane jest alergenami wziewnymi.  Wyróżnić zatem można nieżyt sezonowy, który występuje u chorego głównie w okresie kwitnienia roślin, oraz nieżyt całoroczny spowodowany silnym uczuleniem na kurz domowy i roztocze. Katar sienny, bo tak inaczej nazywany jest alergiczny nieżyt nosa jest również klasyfikowany ze względu na nasilenie objawów. Mowa zatem o schorzeniu o przebiegu łagodnym, oraz o chorobie umiarkowanej lub ciężkiej. W ostatnim przypadku dolegliwości mogą doprowadzać do zaburzeń snu, czy do utrudnieniu codziennego funkcjonowania – pracy, sportu, nauki…

Katar sienny, jako choroba cywilizacyjna

Dzisiaj bardzo potrzebna jest pomoc specjalistów alergologów i pulmonologów między innymi ze względu na to, że alergie w tym alergiczny nieżyt nosa, są coraz bardziej powszechne. Szacuje się, że katar sienny przewlekły lub okresowym, może występować nawet u 20% populacji ludzi na całym świecie. Większość z nich rozpoznanie choroby uzyskało przed 20 rokiem życia, co nie oznacza braku pojawienia się objawów nawet w wieku starczym.  Pamiętać przy tym należy, że alergiczny nieżyt nosa wiąże się z dwukrotnie zwiększonym ryzykiem rozwoju astmy. Leczenie powinno odbywać się zatem pod czujnym okiem lekarza alergologa i pulmonologa. Obie specjalizacje posiada między innymi Ryszard Kozłowski, który leczy różnego rodzaju alergie oraz astmy m.in. u dzieci.

Alergeny będące przyczyną alergicznego nieżytu nosa

Typowymi objawami alergicznego nieżytu nosa jest kichanie (tzw. seryjne), świąd i zaczerwienienie nosa, wodnisty wyciek, a nawet zatkane zatoki. Wielokrotnie katar sienny doprowadza również do obrzęku powiek, czy do swędzenia uszu i gardła. Niekiedy pojawiają się także duszności i ucisk w klatce piersiowej, co może oznaczać rozwijającą się astmę. W przypadku nieżytu nosa o podłożu alergicznym, unikać zatem należy alergenów pyłków roślin, grzybów, zwierząt, a także roztoczy. Ważne może być podjęcie kuracji zwanej immunoterapią alergenową – odczuleniem.

Pamiętaj! W przypadku występowania objawów nasuwających podejrzenie alergii u dzieci, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu – pediatry – który skieruje Cię do specjalisty – alergologa. Warto przy tym wybierać poradnie pulmonologiczne i alergologiczne prywatne. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas