Artykuł sponsorowany Na czym polega odczulanie? Komu warto je polecić?

Na czym polega odczulanie? Komu warto je polecić?

Choroby alergiczne dotykają niemal 40% Polaków. Alergie potrafią być bardzo dokuczliwe, a czasami wręcz niebezpieczne. Spośród współczesnych dostępnych sposobów leczenia chory ma do wyboru w zasadzie dwie drogi: unikanie kontaktu z alergenem i zażywanie leków, gdy uniknięcie kontaktu jest niemożliwe lub odczulanie. Na czym polega odczulanie? Czy jest skuteczne? Komu można je polecić? Zapraszamy do lektury.

Czym jest odczulanie?

Odczulanie to potoczna nazwa immunoterapii alergenowej. Celem zabiegu jest zmniejszenie wrażliwości organizmu na alergen lub alergeny i w konsekwencji zmniejszenie objawów choroby lub całkowite ich wyeliminowanie. Odbywa się to poprzez zaaplikowanie kontrolowanej dawki alergenu w szczepionce. W pierwszym etapie leczenia zwiększa się dawki alergenu, podając go co 1-2 tygodnie, natomiast w następnym etapie aplikuje się mniejsze dawki podtrzymujące lub przypominające. Cały proces może zająć nawet kilka lat.

Nad immunoterapią powinien czuwać dobry i doświadczony lekarz alergolog. Specjalista wykonuje testy alergiczne, przeprowadza wywiad i ocenia, czy dana osoba kwalifikuje się do odczulania, czy też nie. Niestety, tak jak w przypadku każdej interwencji medycznej, tak i tu, są pewne przeciwwskazania. Odczulania nie przeprowadza się u:

  • dzieci poniżej piątego roku życia,
  • osób starszych, które cierpią na niektóre choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze),
  • osób mających niedobory immunologiczne,
  • osób, których układ odpornościowy jest osłabiony przez ciężkie choroby.
  • osób, które aktualnie przechodzą infekcję wirusową lub bakteryjną.

Odczulania nie wykonuje się również w przypadku alergii na określone składniki pokarmowe.

Odczulanie przedsezonowe i całoroczne

Będąc w temacie immunoterapii, warto wspomnieć o odczulaniu przedsezonowym i odczulaniu całorocznym. Pierwsze pojęcie dotyczy immunoterapii stosowanej u chorych cierpiących na alergie sezonowe, np. na trawy, drzewa. W tym przypadku terapię rozpoczyna się co najmniej kilka tygodni przed nasileniem alergenów, następnie przerywa się na czas sezonu pylenia i powraca po jego zakończeniu. Z kolei drugie pojęcie (odczulanie całoroczne) dotyczy terapii stosowanej u chorych na alergeny całoroczne, np. kurz, sierść zwierząt. W tym przypadku immunoterapię można przeprowadzać przez cały rok.

Gdzie można wykonać odczulanie?

Immunoterapię alergenową warto przeprowadzić pod okiem rzetelnego i doświadczonego lekarza, na przykład z Gabinetu Lekarskiego Jarosław Petryszyn. Lekarz bazuje na bogatym doświadczeniu i wiedzy, a także na długoletniej praktyce lekarskiej w obszarze alergologii. Każdy pacjent może liczyć na profesjonalną opiekę i indywidualne podejście. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas