Artykuł sponsorowany Jak rozpoznać alergię?

Jak rozpoznać alergię?

Nadchodzi wiosna, czyli najtrudniejszy w roku czas dla osób cierpiących na alergie. Rośliny i trawy zaczynają pylic, a każdy alergik zaczyna pociągać nosem i to bynajmniej nie ze wzruszenia. Jeśli pierwsze wiosenne dni kojarzą Ci się z opuchniętymi oczami i objawami przeziębienia, warto zrobić testy alergiczne. Sprawdź, jakie są typowe objawy alergii oraz najpopularniejsze alergeny.

Czym jest alergia?

Alergia jest zmienioną odczynowością człowieka na czynniki środowiskowe. Mowa tu zarówno o powietrzu, którym oddychamy, i w którym m.in. znajdujemy pyłki roślinne, składniki kurzu domowego jak roztocza, pleśnie i fragmenty naskórków zwierzęcych, jak i różnorodnych pokarmach i ich konserwantach, chemikaliach, kosmetykach oraz  lekach.

Na te liczne i różnorodne czynniki większość z nas nie reaguje chorobowo, jednak osoby chore na alergię, czyli nadwrażliwe na te zwyczajne, wszechobecne, otaczające nas substancje środowiska, pod wpływem tych czynników chorują.

Najpopularniejsze alergeny w otoczeniu

Do najpopularniejszych rodzajów alergii należą alergie pokarmowe – na konkretny składnik pokarmu, taki jak na przykład mleko, czy orzechy oraz alergie na czynniki środowiskowe. Spośród czynników środowiskowych, będących najczęściej powodem alergii wyróżnić możemy:

  • roztocza i kurz – oba rodzaje uczuleń występują jako współistniejące, ponieważ w kurzu znajdują się również roztocza i ich odchody,
  • słońce – osoby uczulone nawet po krótkim kontakcie ze słońcem mają  silnie zaczerwienioną skórę, która swędzi, szczypie i piecze,
  • pyłki traw, kwiatów i zbóż – typowymi objawami tej alergii jest katar siennego, łzawienie z oczu i drapanie w gardle, dokucza ci prawdopodobnie alergia wziewna.

Często zdarza się także alergia skórna, która w przeciwieństwie do wziewnej, jest typową alergią kontaktową. Objawy tej alergii pojawiają się po kontakcie ze środkiem chemii domowej, owocem powodującym uczulenie lub inną substancją, będącą dla osoby chorej alergenem. Najczęściej objawami tej postaci alergii są wypryski, zaczerwienienia lub łuszcząca się skóry. Co najczęściej spotykanych czynników, będących powodem alergii skórnych zaliczamy: nikiel – zwłaszcza w biżuterii (kolczyki), środki chemiczne, kredę.

Diagnostyka i leczenie alergii

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz alergolog wykona szereg badań, mających na celu diagnostykę. Dzięki nim może trafnie określić, czy naszą przypadłością jest alergia oraz na jakie alergeny nasz organizm stosuje reakcję immunologiczną, oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli podejrzewasz alergię u siebie lub u swojego dziecka, odwiedź poradnię alergologiczną, na przykład Specjalistyczny Gabinet Alergologiczny dr n. med. Teresa Stelmasiak, gdzie lekarz alergolog wykona wszystkie niezbędne kroki, by postawić trafną diagnozę.

Aby potwierdzić lub wykluczyć alergię wykonuje się następujące badania:

  • wywiad medyczny – podstawowe badanie medycznym, którego celem jest ustalenie dokładnych objawów alergii i czynnika, który ją wywołuje. Podczas badania lekarz alergolog obejrzy obecne zmiany skórne, oceni stan błon śluzowych jamy ustnej i nosowej oraz pobierze próbkę wydzieliny nosowej do badania;
  • skórne testy na alergię – badania pozwalające ocenić, w jaki sposób skóra reaguje na konkretne alergeny, głównie z kategorii substancji wywołujących alergie wziewne: roztocza, kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych. Testy zazwyczaj wykonuje się na skórze przedramion, na którą nakładane są próbki alergenów, a o obecności reakcji alergicznej świadczą czerwone nacieki w miejscu aplikacji środka.

Jeśli ze względu na okoliczności, na przykład ciążę pacjent nie może zostać przebadany poprzez skórne testy alergiczne, wykonuje się testy na obecność przeciwciał IgE całkowitych oraz swoistych. Badania te służą do wykrycia immunoglobulin IgE w badanej próbce krwi i określenia, przeciw jakiemu alergenowi są one skierowane.

Po rozpoznaniu lekarz zaleca stosowanie środków doraźnych lub odczulanie, w zależności od konkretnego pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas