Artykuł sponsorowany Z dzieckiem u stomatologa – kiedy zapisać pociechę na pierwszą wizytę?

Z dzieckiem u stomatologa – kiedy zapisać pociechę na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest ważna dlatego, iż podczas niej pociecha wykształci pozytywne lub negatywne nastawienie do stomatologów. Należy zrobić wszystko, aby dziecko nie bało się lekarza, sprzętu, a także samego gabinetu. Poleca się zatem wizyty adaptacyjne, które wprowadzają najmłodszych w świat leczenia zębów. Podczas nich dentysta opowiada o swojej pracy, a dziecko nabiera przekonania, iż leczenie uzębienia nie jest niczym strasznym.

Kilka słów o wizycie adaptacyjnej u stomatologa

Psychologowie, stomatolodzy dziecięcy, a także pedagogowie polecają, aby rodzic zabierał dziecko na tzw. wizyty adaptacyjne do gabinetów dentystycznych. Podczas nich stomatolog dokonuje przegląd uzębienia i przyzębia, nie wykonując żadnych zabiegów. Dziecko ma bowiem oswoić się z wyposażeniem gabinetu, lekarzem, a także dźwiękiem wierteł. Stomatolog instruuje również rodziców, jak powinni uczyć swoją pociechę dbania o zęby. Prawidłowe szczotkowanie jest kluczem do zadbanych, białych i zdrowych zębów mlecznych oraz później stałych.

W przypadku dzieci w wieku do 12 miesięcy wizyta adaptacyjna ma charakter oswojenia maluszka z nowym otoczeniem. Dzieci starsze – kilkuletnie – które pierwszy raz przyjdą do gabinetu, powinny mieć możliwość rozmowy ze stomatologiem, który pokaże im różne ciekawe rzeczy dotyczące wykorzystywanego sprzętu itp.

Rodzicu, pamiętaj: o zęby mleczne również należy dbać!

Powszechnym błędem jest zapominanie o tym, iż o zęby mleczne również trzeba dbać. Nie tylko mowa jednak o usuwaniu próchnicy i lakowaniu ubytków. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój przyzębia, prawidłowość zgryzu, rozstaw zębów, a także na ich stabilność w zębodołach. Już przy ocenie stanu zębów mlecznych można rozpoznać warunki sprzyjające różnym schorzeniom zębów stałych. Stomatolog poprzez odpowiednie instrukcje nawet dotyczące diety dziecka może zapobiec późniejszym problemom ortodontycznym.

Ważne jest także samo dbanie o mleczaki. Znacznie bardziej od zębów stałych są one podatne na próchnicę. Rekomendowane są zatem zabiegi higieny jamy ustnej takie jak scaling, piaskowanie czy fluoryzacja. To one zabezpieczają zęby przed próchnicą, eliminując również wywołującą ją płytkę nazębną. Zachętą dla starszych dzieci do borowania i lakowania zębów, są zaś kolorowe plomby.

Wizyty kontrolne – jak często?

Wizyta kontrolna dziecka u stomatologa powinna pierwszy raz odbyć się jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Lekarz oceni bowiem prawidłowość wyrzynania się zębów. Później z pociechą należy przychodzić na wizyty przynajmniej raz w roku. Specjaliści z gabinetu stomatologicznego S-CLINIC polecają jednak zapisywać dziecko co pół roku.

W przypadku wykonywania różnego rodzaju zabiegów stomatolodzy stosują zaś takie techniki leczenia, aby minimalizować dyskomfort psychicznych i fizyczny. Dzisiaj usuwanie próchnicy, uzupełnianie zębów czy leczenie ortodontyczne jest bezbolesne. Wizyty w gabinetach są zaś krótkie i przebiegają w przyjemnej atmosferze. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas