Materiał Partnera Pierwszy raz z dzieckiem u dentysty

Pierwszy raz z dzieckiem u dentysty

Stomatologowie są zgodni - w Polsce dzieci pierwszy raz przychodzą do dentysty... za późno. Ważne jest, żeby wyrabiać w nim zdrowe nawyki i oswoić strach przed lekarzem już w najmłodszych latach, aby w dorosłości długo cieszyło się zdrowym uśmiechem.

Pierwszy raz u dentysty

Epidemia próchnicy wśród najmłodszych zatacza coraz szersze kręgi. Winny jest dodawany do wszystkiego cukier, brak codziennej higieny i... strach przed dentystą. Wydaje nam się, że mleczaki się nie niszczą. Są one jednak bardzo podatne na bakterie próchnicy, którymi mogą się zarazić przez kontakt ze śliną, np. zabawką innego dziecka!

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, po pojawieniu się pierwszego zęba. Będzie to świetna okazja dla malucha, aby oswoił się z taką sytuacją, ale też pouczające spotkanie ze specjalistą dla rodzica. Lekarz opowie o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka, a także co w jego diecie będzie sprzyjało psuciu się zębów. Możemy zapytać się, czy smoczek lub butelka, której używamy przyczyni się do powstania wad zgryzu i jak ich uniknąć.

W tym czasie maluch może oswoić się z gabinetem - jego wyglądem, atmosferą i specyficznym zapachem. Dobry dentysta nie przestraszy go, tylko będzie się starał zdobyć jego zaufanie, aby dziecko, przy kolejnych wizytach, samodzielnie otworzyło usta.

Zapisanie dziecka do dentysty

Porozmawiajmy z naszym pediatrą o świadczeniach, jakie mamy do wykorzystania w ramach NFZ i jakiego dentystę w okolicy poleca. W 6., 9. i 12. miesiącu życia dziecka przysługują nam wizyty adaptacyjne i kontrolne. Jeśli bardziej ufamy prywatnym gabinetom i stać nas na taką wizytę, nie wahajmy się, by tam skierować swoje kroki. Zadzwońmy jednak i dowiedzmy się, czy dany gabinet świadczy takie usługi. Są bowiem na rynku eksperci zajmujący się tylko konkretną dziedziną, na przykład specjalistycznym nakładaniem porcelanowych licówek, jak Dental Estetica w Bydgoszczy, którzy niekoniecznie będą zainteresowani przeprowadzeniem podobnej kontroli. Zawsze warto jednak zapytać, zwłaszcza jeśli sami ufamy konkretnemu lekarzowi!

Przygotowanie starszego dziecka na pierwszą wizytę

Jeśli nasze dziecko pierwszy ząb ma już dawno za sobą, jednak jeszcze nigdy nie było na wizycie u stomatologa, musimy je na nią przygotować. Przede wszystkim, jeśli sami boimy się dentysty, nie przerzucajmy na niego swoich obaw! Dziecko wyczuwa nasze emocje i może się zrazić, zanim jeszcze trafi do gabinetu. Porozmawiajmy z nim i opowiedzmy, jak będzie przebiegać wizyta. Na rynku dostępne są książeczki, w których dziecięcy bohaterowie trafiają na dentystyczne fotele i leczą swoje ząbki. Takie historie także pomogą oswoić się naszemu dziecku z czekającą go sytuacją. Pamiętajmy także o codziennym myciu i o zaszczepieniu w naszym dziecku myślenia, że dbanie o zęby to kwestia podstawowej higieny każdego człowieka.

Opracowanie:

Prisma Dent Adrian Marcol

Bydgoszcz , Fordońska 144

Podziel się