Artykuł sponsorowany Prawidłowa technika szczotkowania zębów

Prawidłowa technika szczotkowania zębów

Dbając o zdrowie jamy ustnej, trzeba pamiętać o prawidłowej technice szczotkowania zębów, która jest równie ważna, jak wybór odpowiedniej szczoteczki oraz pasty. Niestety, okazuje się, że jedynie niewielki odsetek Polaków wie, jak skutecznie szczotkować zęby, aby podczas niezbędnych zabiegów higienicznych, usunąć z jamy ustnej resztki pokarmów, ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej i zadbać o zdrowie dziąseł.

 

Co należy wiedzieć o szczotkowaniu zębów?

 

Szczotkowanie zębów jest niezbędnym elementem profilaktyki stomatologicznej. Wpływa ono na zdrowie zębów i dziąseł, pomagając zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz prowadzącej do przedwczesnej utraty uzębienia paradontozy. Szczotkować zęby należy przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem po posiłkach. Czas mycia zębów nie powinien być krótszy niż 3 minuty, bo pośpieszne szczotkowanie jest nieefektywne i sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej. Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem i zapomnieć o problemach z uzębieniem, trzeba też pamiętać o systematycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Wizyta u dentysty powinna odbywać się co najmniej 2 razy w roku, bo wówczas możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych problemów stomatologicznych i uniknięcie długiego leczenia.

 

- Sposób szczotkowania zębów ma znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Warto wiedzieć, że pośpieszne mycie jedynie zewnętrznej powierzchni zębów nie jest sposobem dbania o ich zdrowie. Codzienna higiena jamy ustnej musi też uwzględniać mycie wewnętrznej powierzchni zębów, oczyszczanie języka i korzystanie z nici dentystycznych – wyjaśnia ekspert z Gabinetu stomatologicznego ARTDENT z Brzeska i Bochni.

 

 

Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką manualną?

 

Mycie zębów szczoteczką manualną uwzględnia inne techniki szczotkowania w przypadku dzieci i osób dorosłych. Dzieci powinny szczotkować zewnętrzną oraz wewnętrzną powierzchnię zębów krótkimi ruchami okrężnymi, a kąt przyłożenia szczoteczki do zębów powinien wynosić 90 stopni. Inaczej należy szczotkować powierzchnię żującą zębów – w tym przypadku zęby szczotkujemy ruchami posuwisto-zwrotnymi. Podczas szczotkowania zębów ważna jest też siła nacisku, bo zbyt mocne przyciskanie szczoteczki nie wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej.

 

Dorośli podczas szczotkowania zębów powinni pamiętać o ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni. Technika szczotkowania musi uwzględniać krótkie ruchy okrężne i wymiatające (od dziąseł w kierunku zębów) – dotyczy to zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni dziąseł; Powierzchnię żującą zębów należy szczotkować ruchami posuwisto-zwrotnymi; i w przypadku osób dorosłych ważny jest odpowiedni nacisk szczoteczki. Trzeba też zadbać o często zaniedbywane podczas codziennego mycia zęby trzonowe, zwłaszcza zęby mądrości, jeżeli nie zostały one usunięte.

 

Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką elektryczną lub soniczną?

 

Zakup szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, zwłaszcza w wersji „inteligentnej”, znacząco ułatwia codzienne szczotkowanie zębów. Korzystając z nowoczesnych szczoteczek, można usunąć z powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych więcej chorobotwórczych bakterii, co jest niezwykle ważne dla zdrowia zębów i dziąseł. Używając szczoteczki elektrycznej lub sonicznej z okrągłą główką, nie wykonujemy ruchów posuwisto-zwrotnych podczas oczyszczenia powierzchni żujących zębów. W tym przypadku delikatnie oczyszczamy każdy ząb przez kilka sekund, skupiając się zarówno na jego zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni oraz powierzchni żującej zębów trzonowych. Decydując się na korzystanie ze szczoteczki elektrycznej lub sonicznej z tradycyjną główką, trzeba przestrzegać techniki szczotkowania zębów szczoteczką manualną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas