Artykuł sponsorowany Co jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka? Gabinet stomatologiczny Haliny Kruk-Koźmińskiej

Co jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka? Gabinet stomatologiczny Haliny Kruk-Koźmińskiej

Wędzidełko to niewielka fałda błony śluzowej. Wyróżnia się wędzidełko wargi górnej oraz podjęzykowe, oraz policzkowe. Ich elastyczność, a także długość przyczepów u każdej osoby jest różna. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wędzidełka. Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Jakie funkcje pełni wędzidełko jamy ustnej?

Poprawnie rozwinięte wędzidełko w jamie ustnej odpowiada za utrzymanie właściwej ruchomości języka i tym samym wpływa na poprawność wymowy. W przypadku małych dzieci od ich długości zależy prawidłowe pobieranie pokarmu przez niemowlaka. Wszelkie nieprawidłowości zaobserwowane podczas karmienia czy to piersią, czy butelką są wskazaniem do wizyty u stomatologa np. w gabinecie lek. Haliny Kruk-Koźmińskiej celem sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania wędzidełka górnej wargi celem wykluczenia w przyszłości wad zgryzu, wymowy, czy to ruchów języka. 

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka?

W przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie do zabiegu, przeprowadzane jest ono w znieczuleniu miejscowym. Można do tego celu wykorzystać skalpel lub laser w zależności od grubości błony śluzowej jamy ustnej. Zaraz po zakończeniu procedury nie jest konieczna hospitalizacja, jednak celem zapewnienia właściwego procesu gojenia rany należy wykonywać ćwiczenia gimnastyki języka, czy też masażu miejsca nacięcia od nasady w kierunku czubka języka przez około 4 tygodnie kilka razy na dobę, również w ciągu nocy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas