Materiał Partnera Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o szczepieniach ochronnych

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o szczepieniach ochronnych

Szczepienia ochronne zazwyczaj wzbudzają zainteresowanie opinii publicznej w momencie, gdy dowiadujemy się o ogniskach choroby – nie tylko w naszym kraju, ale i w państwach sąsiedzkich. Pojawia się wówczas zasadnicze pytanie – czy trzeba się szczepić? Warto jednak zwrócić uwagę, na nieco inne zagadnienie – nie czy, a kiedy i dlaczego powinniśmy szczepić swoje dzieci? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wygląda aktualny kalendarz szczepień, obowiązujący w naszym kraju.

Jakie szczepienia obowiązkowe wykonuje się w Polsce?

W Polsce funkcjonuje kalendarz szczepień - jest to harmonogram, zgodnie z którym powinno się przyjąć jedenaście różnych szczepień. Obejmuje on dzieci i młodzież, aż do osiągnięcia dziewiętnastego roku życia, a także pracowników służby zdrowia, studentów uczelni medycznych i osoby pracujące w weterynarii. Jak to wygląda w praktyce?

Część z jedenastu szczepień podzielona jest na kilka dawek. I tak: jeszcze zanim noworodek opuści wraz z matką szpital, otrzymuje szczepienie przeciwko gruźlicy oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciwko WZW typu B. Kolejna dawka czeka go miesiąc później, czyli w drugim miesiącu życia. Oprócz niej maluch otrzymuje także tzw. szczepienie DTaP, czyli zapobiegające krztuścowi, tężcowi i błonicy. Ponadto czekają go pierwsze dawki szczepienia przeciwko Hib oraz szczepienia przeciwko pneumokokom. Druga i trzecia dawka szczepień przeciwko Hib i DTaP dziecko otrzymuje pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem swojego życia, wraz z dwoma dawkami szczepienia przeciwko polio. Czwarty miesiąc życia upływa mu również pod znakiem szczepienia przeciwko pneumokokom (druga dawka).

Siedmiomiesięczne dziecko otrzymuje ostatnią dawkę szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a pomiędzy 13 a 15 miesiącem życia czeka je dodatkowo ostatnia dawka szczepienia przeciwko pneumokokom oraz pierwsza dawka MMR, czyli szczepienia przeciw śwince, odrze i różyczce. Kwartał później - między 16 a 18 miesiącem życia - dziecko otrzymuje kolejne dawki szczepień przeciwko Hib, DTaP i polio.

Po tak intensywnym czasie czeka je przerwa w szczepieniach aż do szóstego roku życia. Wtedy to mały pacjent otrzymuje dawkę szczepienia DTaP (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) oraz szczepień przeciwko polio i MMR. Ostatnie szczepienia czekają go w wieku 14 i 19 lat - otrzymuje wówczas dwie przypominające szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?

Decydując się na szczepienia ochronne, przede wszystkim warto skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki. W przypadku dzieci będzie to ich pediatra. To jednak nie jedyna droga, by wykonać szczepienie – można także udać się do innej placówki. Przykładowo w Jeleniej Górze szczepienia ochronne oferuje Jeleniogórski Ośrodek Medycyny Pracy. Można w nim skorzystać ze szczepienia przeciwko grypie, odrze, śwince czy różyczce. JOMP oferuje ponadto szczepienia przeciwko WZW typu A i B, tężcowi, a także boreliozie, czyli kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych.

Opracowanie:

Jeleniogórski Ośrodek Medycyny Pracy

Jelenia Góra , Groszowa 1

Podziel się