Artykuł sponsorowany Wizyta u ortopedy – kiedy należy się wybrać?

Wizyta u ortopedy – kiedy należy się wybrać?

Ortopeda to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu schorzeń całego układu ruchu, który obejmuje kości, więzadła, stawy i mięśnie. Zajmuje się on leczeniem wad wrodzonych, jak i nabytych oraz leczeniem pourazowym. Ortopeda leczy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Z jakimi problemami możemy udać się do lekarza ortopedy i kiedy taka wizyta staje się koniecznością?

Leczenie wad postawy – niezależnie od przyczyn ich wystąpienia – jest bardzo ważne. Nieleczone schorzenia ortopedyczne prowadzą do różnych powikłań. Leczenie ortopedyczne jest bardzo ważne zwłaszcza u dzieci, u których wystąpiły wady – w młodym wieku dużo łatwiej jest wyeliminować wady postawy za pomocą odpowiedniej rehabilitacji. Jednak również osoby dojrzałe powinny poddać się leczeniu ortopedycznemu, jeśli jest wskazane.

Kiedy wybrać się z wizytą do lekarza ortopedy?

Przede wszystkim, do ortopedy udamy się z dzieckiem, jeżeli zauważymy u niego wady ortopedyczne. U dzieci najczęściej pojawiają się wady, jak płaskostopie lub krzywica – warto mieć na to baczenie, a jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowej postawy dziecka – nie wahajmy się udać na konsultacje ortopedyczne.

W przypadku osób dorosłych oznaką schorzeń ortopedycznych jest ból bądź drętwienie kończyn. Jak tłumaczy lekarz Jaskółowski Jacek (Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska – Ciechanów) –  na przykład drętwienie rąk, jak również ból w okolicach karku są oznaką dysfunkcji kręgosłupa szyjnego. Ta przypadłość spotyka wielu z nas – głównymi przyczynami są m.in brak aktywności fizycznej, długie przesiadywanie przed komputerem, przybieranie nieprawidłowej pozycji do czytania. Jeżeli szybko zainterweniujemy udając się do ortopedy – odpowiednio dobrana rehabilitacja powinna poprawić stan kręgosłupa szyjnego.

Do lekarza ortopedy udajemy się również po doznaniu urazów, jak złamania, zwichnięcia, skręcenia itp. Wszelkie bóle stawów, kości, problemy z ruchomością itp. – również warto skonsultować z ekspertem.

Lekarz ortopeda – prywatnie czy na NFZ?

Obie możliwości mają swoje plusy i minusy. Wizyta u ortopedy na NFZ nie naraża nas na koszty – jednak na swoim własnym zdrowiu nie można oszczędzać. Aby dostać się do lekarza specjalisty udzielającego porad w ramach NFZ, należy najpierw udać się do poradni rodzinnej i poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie. Minusem są również terminy – niekiedy na wizytę trzeba czekać nawet miesiącami.

W ramach prywatnej opieki ortopedycznej – możemy udać się wprost do ortopedy (bez skierowania). Otrzymamy tam kompleksową opiekę medyczną, diagnozę schorzeń ortopedycznych i odpowiednie zalecenia do dalszego leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas