Artykuł sponsorowany Czym jest alloplastyka stawu kolanowego?

Czym jest alloplastyka stawu kolanowego?

Ortopedzi to specjaliści, którzy zajmują się układem ruchu człowieka. Jego kręgosłupem, kośćmi, ścięgnami i więzadłami. Pomagają oni odzyskiwać sprawność osobom po urazach oraz przy różnych schorzeniach. Ortopedia to zatem dziedzina medycyny, która walczy z paluchami koślawymi, ostrogą piętową, zespołem cieśni nadgarstka, z dyskopatiami czy też z osteoporozą i reumatyzmem. Wielokrotnie leczenie jest oparte o innowacyjne operacje. Przykładem jest alloplastyka stawu kolanowego.

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Alloplastyka to inaczej endoprotezoplastyka stawu kolanowego, za którą uważa się operację wykonywaną u pacjentów z zaawansowanymi zwyrodnieniami. W mniej złożonych przypadkach ratunkiem może okazać się obstrzykiwanie kolana kwasem hialuronowym w połączeniu z rehabilitacją oraz farmakologią. Niestety w Polsce tysiące pacjentów wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Alloplastyka dzięki swojej skuteczności jest obecnie szansą dla osób ze zwyrodnieniem stawu kolanowego na normalne funkcjonowanie, bez nawracającego bólu i problemów z poruszaniem się.

Alloplastyka – na czym polega zabieg operacyjny?

Alloplastyka stawu kolanowego to zabieg stosunkowo krótki. Trwa on kilkadziesiąt minut. Istotne jest jednak precyzyjne przygotowanie do niego. Pierwszym etapem jest zaplanowanie operacji po wykonaniu rezonansu magnetycznego kolana. Tworzone są specjalne przymiary, które pomagają w zindywidualizowanym odtwarzaniu zniszczonego przez chorobę stawu.

Alloplastyka to bowiem nic innego jak całkowite lub częściowe usuwanie stawu wraz z jego zwyrodnieniem, po czym następuje zastąpienie go protezą. Ta musi być idealnie dopasowana dla danego pacjenta. Ważne jest bowiem prawidłowe wyznaczenie osi mechanicznej kończyny. Przechodzi ona przez środek kolana, a siły działające na staw rozkładają się równomiernie. Dzięki temu implant bez uszkodzenia wytrzymuje wiele lat, a pacjent odzyskuje pełną sprawność.

Kiedy przeprowadzana jest alloplastyka stawu kolanowego?

Pacjent, który cierpi na bóle kolana, lub który uległ poważnym kontuzjom, lub urazom mechanicznym powinien zgłosić się do dobrego ortopedy. Specjalista ten po wykonaniu odpowiednich badań będzie w stanie ocenić, czy zasadne jest przeprowadzanie operacji. Jednym z najlepszych ośrodków zajmujących się alloplastyką w Polsce jest MEDAB NZOZ. To tam powinny zgłaszać się osoby z wrodzonymi chorobami stawów, nawracającymi stanami zapalnymi kolana, powikłaniami po reumatoidalnych zapaleniach stawów, a także pacjenci ze stwierdzonymi zwyrodnieniami.

Zalety endoprotezoplastyki stawu kolanowego

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego jest dedykowana dla pacjentów z różnymi problemami ze stawem kolanowym. Mogą to być zarówno bardzo młode osoby, jak i seniorzy. Podkreślić przy tym warto, że niezależnie od wieku efekty operacji są w większości przypadków niesamowite. Pacjenci już w pierwszej dobie po alloplastyce wtórnie uczą się chodzić. Inne metody nie pozwalają na tak szybką pionizację.

Dużą zaletą protez kolanowych jest to, że nawet po zaledwie trzymiesięcznej rekonwalescencji pacjent może cieszyć się pełną sprawnością ruchową. W późniejszym czasie może nawet uprawiać sport. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas