Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się ortopeda traumatolog?

Czym zajmuje się ortopeda traumatolog?

O ile większość zapytanych osób bez wahania wskaże, czym zajmuje się lekarz ortopeda, o tyle nie każdy wie, co kryje się pod określeniem ortopeda traumatolog. Słowo trauma oznacza uraz, traumatologię narządu ruchu można więc nazywać również chirurgią urazową, a lekarz o wymienionej specjalizacji zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszelkich urazów w obrębie aparatu ruchu. Na czym w praktyce polega jego praca?

Traumatologia, czyli chirurgia urazowa 

Traumatologia to dziedzina medycyny obejmująca diagnozowanie i leczenie obrażeń ciała będących skutkiem urazów. Traumatologia narządu ruchu łącząca się ściśle z ortopedią zajmuje się urazami zarówno tkanek miękkich (skóry, mięśni, ścięgien), jak i układu kostno-szkieletowego, które obejmują jedno miejsce lub kilka okolic ciała, mogą być także wielonarządowe. Mówiąc prościej, traumatologia jest rozwinięciem i dopełnieniem ortopedii, a traumatolodzy zajmują się między innymi leczeniem operacyjnym narządu ruchu, który uległ uszkodzeniu w sposób nagły.

Czy każdy ortopeda jest również traumatologiem? 

Zgodnie z programem nauczania obowiązującym na polskich uczelniach medycznych ortopedia jest nierozłącznie związana z traumatologią. Każdy lekarz, który ukończy sześcioletnią specjalizację z ortopedii i traumatologii, jest zatem ortopedą traumatologiem i może leczyć wrodzone, nabyte i urazowe schorzenia narządu ruchu. W polskich szpitalach i ośrodkach ortopedycznych pracują zatem specjaliści, którzy zajmują się równolegle leczeniem operacyjnym i zachowawczym nagłych przypadków oraz przeprowadzaniem planowych operacji takich jak usuwanie tak zwanych haluksów, endoprotezoplastyka, artroskopia stawu kolanowego i wiele innych.

Jakie schorzenia leczy ortopeda traumatolog? 

W zależności od rodzaju schorzenia można oddzielić od siebie pomoc świadczoną przez ortopedę i traumatologa. Leczenie ortopedyczne skupia się bowiem na wadach wrodzonych kończyn i kręgosłupa oraz zmianach zwyrodnieniowych, a przeprowadzane zabiegi są planowane z wyprzedzeniem. Ortopeda zajmuje się także profilaktyką, kontrolując, czy szkielet, mięśnie i stawy dzieci rozwijają się prawidłowo. Podczas wizyty w ośrodku ortopedycznym takim jak Gabinet Ortopedii i Krioterapii Wiktora Orzechowskiego we Wrocławiu można ocenić wszelkie dolegliwości ze strony układu ruchu i ustalić najlepszy sposób leczenia.

Z kolei z traumatologiem mamy zwykle do czynienia na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie w trybie pilnym operuje się złamane kończyny i kręgosłup, wykonuje unieruchomienia opatrunkowe i leczy skręcenia, zwichnięcia czy urazy tkanek miękkich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas