Artykuł sponsorowany USG tarczycy - diagnostyka obrazowa małego organu o wielkim znaczeniu

USG tarczycy - diagnostyka obrazowa małego organu o wielkim znaczeniu

USG tarczycy jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w ramach diagnostyki obrazowej. Pozwala na dokładną analizę położenia, kształtu oraz struktury organu. Wszelkie nieprawidłowości mogą być symptomem chorobowym, wymagającym podjęcia natychmiastowego leczenia. Kiedy lekarz zaleca wykonanie USG tarczycy? Jak przebiega badanie? Jakie choroby są najczęściej w ten sposób wykrywane? Dowiesz się tego wszystkiego po lekturze niniejszego artykułu.

Kiedy warto wykonać badanie USG tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za wydzielanie hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny) regulujących m.in. przemianę materii w organizmie oraz pracę układu krwionośnego.

Lekarz endokrynolog zleca wykonanie USG tarczycy, gdy zauważy u pacjenta symptomy wskazujące na zaburzoną pracę tego organu. Najczęściej jest to nadczynność bądź niedoczynność. Niepokojące są również nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym (dotykowym), powiększenie obwodu szyi, a także wcześniejsze występowanie przypadków chorób tego organu w rodzinie.

Zaleca się, by wykonywać badanie ultrasonograficzne profilaktycznie nie rzadziej niż raz na dwa lata. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium. Ponadto, ponieważ głównie kobiety borykają się z chorobami tarczycy, to one w szczególności powinny zatroszczyć się o diagnostykę. Niepokój powinno wzbudzić większe niż zwykle zmęczenie, zaburzenia snu, nagłe przybranie lub ubytek masy ciała, a także wypadanie włosów i zaburzenie cykli menstruacyjnych.

Szacuje się, że co piąta osoba boryka się z dolegliwościami tarczycy. Na szczęście wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia, daje bardzo duże szanse całkowitego wyeliminowania choroby.

Jak wyjaśniają lekarze z prywatnego Gabinetu USG w Warszawie - badanie USG tarczycy jest nieinwazyjne, bezbolesne i w pełni bezpieczne. Można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży. W diagnostyce obrazowej wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które emitowane są przez głowicę urządzenia i przenikają przez ciało i po dotarciu do organu wewnętrznego odbijają się do niego. W efekcie tego na monitorze wyświetla się obraz, który lekarz radiolog może na bieżąco śledzić i analizować.

Dzięki wykonaniu badania specjalista może precyzyjnie ocenić: położenie tarczycy, jej wielkość, budowę (grubość cieśni, symetrię płatów), strukturę, występowanie guzków lub torbieli.

USG tarczycy trwa od kilku do kilkunastu minut. Przed jego wykonaniem radiolog smaruje szyję żelem, po którym może swobodnie przesuwać głowicę urządzenia i którego zadaniem jest przewodzenie fal ultradźwiękowych.

Najczęstsze choroby tarczycy wykrywane dzięki diagnostyce obrazowej

Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości podczas badania USG tarczycy jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Endokrynolog zleca wówczas pacjentowi oznaczenie hormonów TSH, fT3 i fT4. Dopiero wyniki badań w połączeniu z diagnostyką obrazową mogą dać lekarzowi podstawy do diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Nieprawidłowościami najczęściej wykrywanymi podczas badania USG, są:

  • niedoczynność tarczycy (wydzielanie hormonów jest zbyt niskie w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jest to charakterystyczne dla przebiegu choroby autoimmunologicznej Hashimoto),
  • nadczynność tarczycy  (wydzielanie hormonów jest zbyt wysokie w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jest to charakterystyczne dla przebiegu choroby autoimmunologicznej Graves i Basedowa),
  • guzki tarczycy,
  • torbiele.

Ponadto dzięki badaniu ultrasonograficznemu można zdiagnozować nieprawidłowe unaczynienie organu. Wówczas zwykle zaleca się wykonanie dodatkowo USG Doppler, podczas którego można wykryć zatory bądź zwężenie światła naczyń krwionośnych.

Warto również dodać, że zadaniem radiologa nie jest stwierdzenie, czy wykryte zmiany mają charakter złośliwy. Można to stwierdzić dopiero po wykonaniu biopsji i badaniu histopatologicznym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas