Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o USG bioderek robionym przez Krzysztofa Jedlikowskiego?

Co warto wiedzieć o USG bioderek robionym przez Krzysztofa Jedlikowskiego?

USG bioderek to profilaktyczna procedura wykonywana u każdego noworodka. Ma ogromne znaczenie, bo pozwala wykryć poważne zaburzenia w budowie stawów. Chodzi tu o schorzenia, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W skrajnych przypadkach nawet niepełnosprawności. Dlatego wskazujemy, co warto wiedzieć o badaniu robionym w gabinecie lek. med. Krzysztofa Jedlikowskiego.

Precyzyjne USG stawów biodrowych

Interesująca nas diagnostyka ortopedyczna nie różni się od tej, której poddawani są dorośli. Również jest nieinwazyjna, bezbolesna i co najważniejsze bezpieczna. Nie wymaga także poważniejszych przygotowań. Celem USG bioderek dziecięcych jest sprawdzenie położenia głowy kości udowej względem panewki. I ocena elementów kostnych oraz stawowych. Wykonuje się je:

  • między 6 a 12 tygodniem życia dziecka,
  • w trzecim miesiącu życia dziecka,
  • gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.

Do trzeciego punktu dodamy pewną informację. USG bioderek jest zalecane, gdy rodziców zaniepokoi sposób poruszania się dziecka. Badanie znajduje się w ofercie gabinetu Krzysztofa Jedlikowskiego, specjalisty w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Co wskazuje ultrasonografia bioder?

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym wykorzystującym fale ultradźwiękowe. Głowica aparatu emituje fale, które odbijają się od kości oraz tkanek i tworzą obraz na monitorze. To pozwala ortopedzie wykryć u dziecka zwichnięcie, podwinięcie lub dysplazję stawów biodrowych. Ponadto daje możliwość kontrolowania postępów leczenia wspomnianej choroby. Trzeba wiedzieć, że wcześnie wykryta jest całkowicie wyleczalna i nie pozostają po niej żadne ślady. W trakcie badania profilaktycznego bioderka malucha są oceniane w skali Grafa z numeracją od Ia do IV. Wyniki Ia i Ib oznaczają prawidłowo rozwinięte stawy, II oznacza niedojrzałe biodro niewymagające leczenia. Natomiast wyniki od IIa do IId wskazują na biodra dysplastyczne. 

Konsultacje ortopedyczne z wykorzystaniem USG są wykonywane u wszystkich noworodków zgodnie ze wspomnianym już harmonogramem. Jednakże istnieją wskazania sprawiające, że robi się je wcześniej, ale nie przed 3 tygodniem życia. Dotyczą dzieci:

  • urodzonych z położenia pośladkowego,
  • z widoczną asymetrią ułożenia lub długości nóg,
  • z oporami podczas poruszania nóżkami,
  • z genetycznym uwarunkowanie do dysplazji stawów.
To jeszcze nie wszystkie wskazania. W Specjalistycznym gabinecie ortopedycznym K. Jedlikowskiego badane są maluchy z objawami wywarzenia i przeskakiwania bioder. Tak jak i pacjenci ze zmianami strukturalnymi lub funkcjonalnymi wykrytymi przy ocenie fizykalnej. W każdym przypadku USG daje dokładny wgląd w budowę stawów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas