Artykuł sponsorowany Usuwanie pieprzyków. Dostępne metody

Usuwanie pieprzyków. Dostępne metody

Pieprzyki to potoczne określenie znamion barwnikowych, czyli charakterystycznych przebarwień występujących na skórze. Zmiany tego typu obserwujemy na różnych częściach ciała, niektóre towarzyszą nam od urodzenia, inne pojawiają się w późniejszych latach. Czasem musimy pozbyć się kłopotliwego pieprzyka, czy to ze względów zdrowotnych, czy też estetycznych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy i dlaczego usuwa się pieprzyki?

Pieprzyki to dość niepozorne przebarwienia skórne, najczęściej przybierające kształt regularnych, owalnych plamek o ciemniejszym zabarwieniu. W większości przypadków tego typu znamiona nie stanowią zagrożenia, ani też nie wpływają znacząco na nasz wygląd. Zdarza się jednak, że stanowią spory defekt estetyczny lub też – w najgorszym przypadku – poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Pozornie niegroźny pieprzyk może okazać się zmianą o charakterze nowotworowym. - Ostrzega przedstawiciel krakowskiej kliniki Dr Wójcik Aesthetics. - Czerniak, czyli nowotwór złośliwy skóry, rozwija się zarówno na starych znamionach, jak również przyczynia się do powstawania nowych przebarwień na skórze. Ponieważ tego typu zmiany ciężko odróżnić od zwykłych pieprzyków, warto regularnie odwiedzać dermatologa.

Lekarz specjalista oceni budowę znamion i zadecyduje o metodzie postępowania dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Również w przypadku chęci usunięcia nieestetycznie prezentującego się pieprzyka należy skonsultować swoją decyzję z dermatologiem. Koniecznie należy również umówić się na wizytę w gabinecie, jeśli zauważymy niepokojące objawy związane z danym pieprzykiem, np. zmianę kształtu, rozmiaru czy koloru przebarwienia, swędzenie bądź krwawienie.

Jak pozbyć się pieprzyków?

Jakie techniki najczęściej wykorzystuje się w walce ze znamionami barwnikowymi? Profesjonalne gabinety oferują usuwanie pieprzyków przy pomocy następujących metod:

  • Laserowe usuwanie znamion – w celu skutecznego i sprawnego pozbycia się pieprzyka można wykorzystać nowoczesny laser frakcyjny CO2. W tym przypadku zmiany zostają usunięte na skutek oddziaływania na komórki skórne impulsami świetlnymi. Wiązka promieniowania podgrzewa tkankę i niszczy komórki. Do zalet tej technologii należy szybkość oraz bezinwazyjny charakter zabiegu, który nie wymaga długiej rekonwalescencji. Ważnym atutem metody laserowej jest również możliwość uniknięcia pojawienia się blizny po zabiegu. Chociaż laserowe usuwanie znamion jest bezpieczne, istnieją ograniczenia stosowania tej techniki, które wynikają z charakteru przebarwień. O ile łagodnych zmian można pozbyć się w taki właśnie sposób, to w przypadku podejrzenia podłoża nowotworowego konieczna będzie interwencja chirurgiczna.
  • Chirurgiczne usuwanie znamion – przy użyciu skalpela usuwa się pieprzyki, gdy istnieje podejrzenie nowotworowego charakteru zmiany. W takim przypadku należy bowiem przeprowadzić badanie histopatologiczne, które wymaga analizy wyciętego fragmentu tkanki w laboratorium.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas