Artykuł sponsorowany Rola USG w diagnostyce medycznej

Rola USG w diagnostyce medycznej

Wynalezienie aparatu USG było rewolucją w nieinwazyjnej diagnostyce medycznej. Ultrasonografia stała się przełomem, który pozwolił z wyjątkową dokładnością ocenić stan zdrowia różnych narządów. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest też krótki czas, w którym wykonywane jest badanie oraz możliwość zastosowania ultrasonografu podczas trudnych zabiegów medycznych np. oskrzelowej biopsji igłowej.

 

W jaki sposób działa USG?

Aparat USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Jest on stosowany w celu badania oraz obrazowania różnych tkanek i pozwala na wykrywanie zmian chorobowych, a także nieprawidłowości w budowie narządów, które mogą cechować wyjątkowo niewielkie rozmiary. Diagnostyka obrazowa z wykorzystaniem aparatury USG jest nie tylko bezbolesna i nieinwazyjna, ale także pozwala niemal natychmiast uzyskać precyzyjne wyniki badań, które są niezbędne w celu podjęcia właściwego leczenia. Wynalezienie USG było przełomem dla medycyny, choć urządzenie to miało początkowo służyć do ultradźwiękowego wykrywania wad metali. Pierwsze aparaty USG zostały zastosowane w medycynie w celu diagnostyki płodu, a miało to miejsce na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Z czasem ultrasonografię zaczęto stosować także w innych dziedzinach medycyny; zmieniały się też techniki obrazowania dzięki USG, a wykorzystywana obecnie do badań ultrasonograficznych aparatura należy do grupy zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych.

- Wynalezienie aparatu USG znacząco wpłynęło na obecną medycynę oraz możliwości, jakie mają lekarze w czasie diagnozowania różnych schorzeń oraz wykonywania badań profilaktycznych. Aparatura USG pozwala nie tylko zdiagnozować chorobę, ale także służy w celu monitorowania postępów w jej leczeniu – wyjaśnia ekspert z firmy Esteticomfort z Malborka.

 

Jaki jest zakres zastosowania USG w diagnostyce medycznej?

Badania USG stosowane są w celach diagnostycznych w wielu dziedzinach medycyny. Najczęściej wykorzystuje się ultrasonografie w celu:

  • diagnostyki obrazowej płodu i oceny jego aktywności,
  • diagnostyki układu moczowego,
  • diagnostyki narządów wewnętrznych,
  • diagnozowania nieprawidłowości w obrębie żył oraz tętnic,
  • diagnozowania problemów kardiologicznych,
  • diagnozowania zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Co więcej, USG stosowane jest często w neonatologii, ortopedii, anestezjologii, okulistyce, otolaryngologii oraz medycynie ratunkowej. To jedynie nieliczne z możliwości zastosowania oraz dziedzin medycznych, w których stosuje się aparaturę USG w celach diagnostycznych. Zaawansowane pod względem technologicznym ultrasonografy stosowane są także w podczas przeprowadzania różnych zabiegów medycznych m.in. związanych z usuwaniem wysięków i zmian zatorowych oraz zakładania wkłuć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas