Materiał Partnera Transport medyczny a transport sanitarny

Transport medyczny a transport sanitarny

Codziennie wiele ludzi potrzebuje pomocy medycznej podczas wypadków bądź standardowych badań z uwagi na posiadające choroby. Na ulicach pogotowia na sygnale podążają w określonych kierunkach, a inne specjalistyczne pojazdy przewożą starsze bądź niepełnosprawne osoby na wizyty kontrolne. Pacjenci mają wiele potrzeb, dlatego też wyróżnia się różne rodzaje pojazdów służących do ich przewozu. Czym różni się transport medyczny od sanitarnego?

Transport sanitarny

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ściśle określa zastosowanie transportu sanitarnego. Karetki sanitarne służą m.in. do przewozu osób na badania, do miejsc zamieszkania bądź domów opieki. Z danej opcji korzystają głównie osoby z niesprawnością ruchową, która uniemożliwia przejazd komunikacją miejską bądź prywatnymi autami. Co więcej, można również transportem sanitarnym przewozić materiały biologiczne np. krew, organy oraz produkty wykorzystywane w celu udzielenia świadczeń zdrowotnych. Ambulansami sanitarnymi możliwy jest także przewóz osób chorych na dalekich trasach, tj. w obrębie danego kraju lub nawet za granicę, jeśli ich stan jest stabilny. Firmy prywatne świadczące usługi transportu sanitarnego i medycznego również przestrzegają danych przepisów, dlatego mają taki podział.

Transport medyczny

Według przepisów transport medyczny wykorzystywany jest w głównej mierze w przypadku nagłego zagrożenia życia. Można przez to rozumieć, że ambulanse tego typu przewożą ludzi, którzy np. ulegli wypadkowi, dostali udaru, zawału lub ich stan się pogorszył w takim stopniu, że nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Zazwyczaj pacjenci zawożeni są do odpowiednich jednostek służby zdrowia w celu skorzystania z opieki medycznej.

Często można spotkać się z różnymi oznaczeniami karetek. Ambulanse posiadające symbol „T” służą zazwyczaj do transportu sanitarnego, natomiast pojazdy medyczne mają znak „S” bądź „P”. Oczywiście nie zawsze symbole te są umieszczane na karetkach, dlatego mogą one wykonywać zarówno zlecenia sanitarne, jak i medyczne.

Życie i zdrowie człowieka powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego w przypadku choroby czy innych zagrożeń warto skorzystać z usług specjalistycznych firm. Przedsiębiorstwo Piotr-Med, którego właścicielem jest Piotr Igras, swoją siedzibę ma w miejscowości Chwalibożyce, na terenie województwa dolnośląskiego. Firma świadczy usługi związane z transportem medycznym, sanitarnym, ratownictwem medycznym oraz oferuje zaplecze medyczne na różne imprezy masowe. Piotr Igras jest doświadczonym ratownikiem medycznym, który swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał w wielu jednostkach medycznych. Z uwagi na swoją pasję oraz w trosce o chorych zdecydował się na założenie własnej działalności. Firma Piotr-Med dysponuje profesjonalnym i specjalistycznym sprzętem, co zdecydowanie wpływa na bezpieczny i komfortowy przewóz pacjentów.

Podziel się