Materiał Partnera Rehabilitacja w domu. Co warto wiedzieć?

Rehabilitacja w domu. Co warto wiedzieć?

Pobyt w szpitalu czy w ośrodku rehabilitacyjnym jest niekiedy koniecznością. Są jednak sytuacje, w których pacjent może wracać do pełni zdrowia i sprawności fizycznej w warunkach domowych. Jest to spore ułatwienie nie tylko dla samego chorego, ale także dla jego rodziny. Jednak zanim zapadnie decyzja o prowadzeniu rehabilitacji w domu, trzeba się dowiedzieć, z czym się ona wiąże. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda powrót do zdrowia poza szpitalem.

Na czym polega rehabilitacja w domu?

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się lub też ich sprawność znacznie się pogorszyła, powinny skorzystać z pomocy rehabilitanta. Specjalista ten zrobi wszystko, aby stały się one jak najbardziej samodzielne.

Rehabilitant jest niezbędny, kiedy chory ma problem z wykonywaniem codziennych czynności. Jego praca polega na nauce rekonwalescenta tego, w jaki sposób od nowa nauczyć się chodzić czy siadać.

Pacjenci mogą mieć trudności z tym, aby wsiadać na wózek inwalidzki. Często nie potrafią także samodzielnie usiąść na fotelu. Specjalista pokaże im odpowiednie techniki, jak wykonywać te czynności bez pomocy innych. Bywa także, że chory musi nauczyć się wstawania z łóżka lub poruszania się przy pomocy sprzętu medycznego. W tym celu rehabilitanci realizują bogaty program ćwiczeń. W zależności od stanu pacjenta są one wykonywane w łóżku lub poza nim.

Możliwość skorzystania z rehabilitacji w domu to najbardziej komfortowe rozwiązanie dla chorego. Nikt nie lubi zbyt długo przebywać w szpitalu czy w ośrodku leczniczym, dlatego warto, aby specjalista wykonywał z chorym ćwiczenia w domowym zaciszu. Rehabilitacja taka przynosi takie same efekty, jak ta przeprowadzona w szpitalu” – wyjaśnia specjalista z NZOZ ONKOMED.

Kto może skorzystać z rehabilitacji w domu?

Rehabilitacja w domu jest skierowana dla wszystkich tych, których ogólny stan zdrowia pozwala na to, aby opuścili szpital. Powrót do pełni sprawności jest możliwy dzięki regularnym wizytom specjalistów.

Z możliwości takiej mogą korzystać chorzy, którzy przeszli zawały, wylewy albo udary. Rehabilitacja w otoczeniu najbliższych i we własnym domu będzie dla nich o wiele bardziej komfortowa. Jednak ćwiczenia z rehabilitantami są dedykowane również osobom z porażeniami i po poważnych zabiegach chirurgicznych.

Nie można zapominać o tym, że rehabilitacja to bardzo ważny element leczenia i kluczowy etap w powrocie do sprawności ruchowej. Musi być prowadzona regularnie i przez personel z odpowiednimi kwalifikacjami. Wtedy też przynosi ona najlepsze oraz szybkie efekty.

Podziel się