Materiał Partnera Zabiegi na bóle pleców

Zabiegi na bóle pleców

Bóle pleców mają różną etiologię. Mogą być spowodowane między innymi: siedzącym trybem pracy oraz złymi nawykami. Najlepszym sposobem na zwalczenie bólu jest zwiększenie aktywności fizycznej. Cały organizm potrzebuje ruchu. Ważne jest by nie spędzać całego dnia w jednostajnej pozycji.

 Nie wyręczajmy się urządzeniami, które wykonają za nas wszystkie czynności dnia codziennego.   Zwykłe odkurzanie, mycie podłóg ścierką, czy mycie naczyń wprowadza w nasze życie ruch. Często o tym zapominamy i z przyjemnością ułatwiamy sobie obowiązki, co niekoniecznie wpływa dobrze na nasze ciało, zwłaszcza jeśli przez cały dzień siedzimy. Siedzimy w samochodzie, jadąc do pracy, za biurkiem 8 godzin i wracamy ponownie do samochodu, żeby zaparkować w garażu podziemnym i wjechać windą pod same drzwi mieszkania. Uruchommy nasze nogi.

Skorzystajmy z pomocy specjalisty by pomógł wyeliminować ból.

Jaki zabieg na ból pleców?

Doświadczony fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednią technikę leczenia, która z pewnością rozwiąże problemy związane z bólem. Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Refleksolog Anna Zając najlepsze efekty przynosi kinezyterapia, czyli ćwiczenia np. metodą PNF, masaż leczniczy, fizykoterapia, refleksologia oraz taping.

Kinezyterapia polega na leczeniu przy wykorzystaniu różnego rodzaju form ruchu. Jej głównym celem jest doprowadzenie pacjenta do stanu, w którym  podczas wykonywania ruchów kręgosłupa i kończyn nie będzie on odczuwał bólu. Kinezyterapia poprawia wydolność organizmu, zwiększa wytrzymałość mięśni oraz poprawia zdolności ruchowe pacjenta.

PNF czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie jest koncepcją terapeutyczną. Filozofia leżąca u podstaw koncepcji rozpatruje człowieka (również osoby chore) w całości, zakładając istnienie niewykorzystanych potencjałów (Kabat 1950). Przy współpracy z terapeutą, w znacznym stopniu można wpłynąć na kondycję organizmu.

Do zabiegów fizykoterapii zaliczymy kąpiele wirowe kończyn górnych, kończyn dolnych i całego kręgosłupa wraz z kończynami dolnymi. Zabiegi te wykorzystują w celu leczniczym mechaniczne oddziaływanie związane z ruchem wirowym oraz wpływ ciepłej wody. Kąpiel wirowa to jedna z form masażu skojarzonego z wpływem ciepłej wody. Powoduje ona rozluźnienie tkanek, poprawę ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśniowego i załagodzenie bólu.

Czym jest refleksologia?

Jeśli żadne metody nie pomagają w zwalczaniu bólu skuteczna może okazać się refleksologia. Refleksologia inaczej nazywana jest terapią strefową  i polega na eliminowaniu różnego rodzaju schorzeń oraz występującego bólu poprzez pracą kciuka i palców konkretnych obszarów na ciele pacjenta. Punkty te nazywane są refleksami i znajdują się na głowie, rękach oraz stopach. Metoda ta głosi, że wszystkie narządy wewnętrzne oraz części ciała są powiązane z pewnymi konkretnymi obszarami znajdującymi się na powierzchni ciała. Opracowanie danego obszaru na ciele pacjenta poprawia funkcjonowanie konkretnego narządu bądź części ciała. W refleksologii można wyróżnić pięć par stref znajdujących się na ciele. W przypadku bólu kręgosłupa i pleców nierozsądne jest skupianie się wyłącznie na refleksach związanych z tym obszarem, ponieważ ciało ludzkie współpracuje ze sobą i wszystkie jego organy są ze sobą współzależne. Wykonując zabieg refleksologii na całych stopach poprawia on pracę i funkcjonowanie całego ciała, również kręgosłupa.

Jak tłumaczy Anna Zając, pracując refleksologią wielokrotnie udało się usunąć dolegliwości bólowe kręgosłupa jak i innych części ciała (bóle głowy, bóle menstruacyjne).

Istnieje wiele technik i zabiegów pomagających w zwalczaniu bólu pleców. Przed podjęciem decyzji o wyborze jednego z nich należy jednak zwrócić się o poradę do specjalisty, który z pewnością wybierze i dopasuje odpowiedni zabieg do indywidualnych potrzeb.  

Podziel się