Artykuł sponsorowany Psychoonkologia - czym się zajmuje?

Psychoonkologia - czym się zajmuje?

Psychoonkologia, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem dwóch, wydawałoby się bardzo odległych, dziedzin nauki, czyli psychologii oraz onkologii. Nie jest to jednak nowość w medycznym świecie, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne powstało już w 1992 roku. Psychoonkologia zajmuje się pomocą psychologiczną skierowaną dla pacjentów cierpiących na schorzenia onkologiczne.

Psychologia i onkologia, czyli wpływ samopoczucia na pacjentów z nowotworami

Psychoonkologia opiera się na założeniu, że wpływ samopoczucia na osoby chore jest bardzo ważny, dlatego osoby chore na nowotwory powinny nie tylko być leczone onkologicznie, ale mieć także wsparcie doświadczonych psychologów. 

Praca psychoonkologa skupia się na:

  • niwelowaniu skutków stresu,
  • przywracaniu równowagi psychicznej,
  • wspomaganiu zdrowienia przez wzmocnienie psychiki,
  • wsparciu chorych,
  • wsparciu bliskich osób chorych,
  • edukacji personelu medycznego pracującego na oddziałach onkologicznych.

Jak widać, głównym zadaniem psychologów, którzy zajmują się pacjentami onkologicznymi, jest ich wspieranie, a także wspieranie ich rodziny. W XXI wieku coraz więcej osób zapada na nowotwory, wciąż jednak wiele osób nie potrafi o tym rozmawiać. Psychoonkolog pomaga pacjentom  i ich bliskim odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji, kieruje ich w procesie leczenia i wspiera w gorszych momentach. Praca psychoonkologa nie kończy się w momencie, kiedy pacjent kończy leczenie - wiele osób, nawet mimo remisji choroby, wciąż boryka się z jej skutkami i psychoonkolog pomaga w tej kwestii.

Jak mówią nam eksperci z wrocławskiego Centrum medycznego MedicArt. Kompleksowa opieka medyczna, zadaniem psychoonkologa jest także zajmowanie się zagadnieniami z zakresu edukacji onkologicznej. Co to oznacza? Psychoonkolog powinien zajmować się promowaniem zdrowego trybu życia (szczególnie w aspekcie psychiki), zachęcać do regularnego badania się i uczyć rozmawiania o raku, a nie traktowania nowotworów jako tematu tabu.

Jak wygląda współpraca z psychoonkologiem?

Współpraca z psychoonkologiem nie jest jeszcze standardem, ale coraz więcej osób szuka wsparcia takiego specjalisty. Psychoonkolog dobiera sposób leczenia do potrzeb i preferencji pacjenta - niektórzy pacjenci na przykład nie chcą, aby w sesjach uczestniczyła ich rodzina, podczas gdy dla innych jest to bardzo ważne.  Praca psychoonkologa może odbywać się na prywatnych wizytach, jak i odbywać się w grupie. Jedno jest pewne - warto korzystać z pomocy psychoonkologa, który pomoże poradzić sobie z problemami psychicznymi w trakcie leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas