Artykuł sponsorowany Zapalenie przydatków – dolegliwość, której nie wolno lekceważyć

Zapalenie przydatków – dolegliwość, której nie wolno lekceważyć

Zdrowie intymne kobiety warunkuje komfort jej życia, dobre samopoczucie i udane życie seksualne. Odpowiada za nie równowaga flory bakteryjnej w pochwie i w okolicy genitaliów. W momencie, gdy równowaga ta zostaje zaburzona, pojawiają się pierwsze dolegliwości zdrowotne. Jeśli je zignorujemy, problem będzie narastać. Jednym z częściej występujących schorzeń u kobiet aktywnych seksualnie jest zapalenie przydatków. W jaki sposób je leczyć?

Zapalenie przydatków – co to takiego?

Mianem przydatków określa się jajniki i jajowody, które są anatomicznie powiązane z macicą. Z racji, że struktury te blisko ze sobą sąsiadują, proces zapalny szybko przechodzi z jednej z nich na drugą. Za wywołanie stanu zapalnego odpowiedzialne są drobnoustroje, które przedostają się do pochwy. Do zakażenia może dojść na skutek niedostatecznej higieny osobistej bądź kontaktu seksualnego z zainfekowanym partnerem. Prawdopodobieństwo choroby wzrasta, jeśli kobieta utrzymuje relacje intymne z wieloma mężczyznami. Na zapalenie przydatków rzadziej cierpią dziewczęta w okresie pokwitania oraz pacjentki po menopauzie. Znacznie mniej przypadków choroby diagnozuje się też u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Jakie są objawy zapalenia przydatków?

Do zakażenia najczęściej dochodzi krótko po miesiączce lub po poronieniu. Naturalna flora bakteryjna miejsc intymnych jest w tym czasie bardziej podatna na zaburzenia równowagi, a szyjka macicy lekko rozwarta. Charakterystycznym objawem zapalenia przydatków jest nagły, silny i skurczowy ból w dole brzucha. Pojawia się także gorączka lub stan podgorączkowy. Wśród innych symptomów wymienia się:

  • zaparcia,
  • biegunkę,
  • kolkę jelitową,
  • obniżenie nastroju,
  • krwotoczne i bolesne miesiączki,
  • plamienia między miesiączkami,
  • dolegliwości ze strony układu moczowego.

Wiele pań ignoruje objawy choroby i próbuje leczyć się na własną rękę farmaceutykami dostępnymi w aptekach bez recepty. Nawet jeśli uda nam się wyciszyć dolegliwości, nie oznacza to, że zapalenie przydatków ustąpiło. Jak informuje ginekolog z lidzbarskiego centrum medycznego „Eskulap” – nieprawidłowo leczona choroba może mieć przykre skutki. Zaliczyć można do nich niepłodność, niedrożność jajowodów, pojawienie się zrostów w jajowodach, torbieli na jajnikach i trudności z zajściem w ciążę.

Jak leczy się zapalenie przydatków?

Leczeniem zapalenia przydatków musi zająć się sprawdzony ginekolog. Postawienie diagnozy powinno poprzedzać badanie ginekologiczne i badanie USG. Konieczne jest też pobranie wymazu z szyjki macicy oraz krwi żylnej do analizy laboratoryjnej. Leczenie zapalenia przydatków odbywa się za pomocą antybiotykoterapii oraz środków przeciwzapalnych. Pacjentka powinna dużo wypoczywać i zachować wstrzemięźliwość seksualną aż do czasu zakończenia kuracji. Przed kontynuacją współżycia warto wybrać się na wizytę kontrolną do przychodni, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas