Artykuł sponsorowany Profilaktyczne badania ginekologiczne dla kobiet po dwudziestce

Profilaktyczne badania ginekologiczne dla kobiet po dwudziestce

O nasze zdrowie musimy dbać nie tylko poprzez właściwe odżywianie się i aktywność fizyczną, ale również poprzez okresowo wykonywane badania profilaktyczne. Dla kobiet obok wizyt u lekarza rodzinnego istotne są konsultacje ginekologiczne. Po dwudziestym roku życia każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka piersi oraz raka szyjki macicy. W artykule omawiamy jak często oraz jakimi metodami należy je przeprowadzać.

Cele badań profilaktycznych

Wiele schorzeń kobiecych maja największą szansę wyleczenia po szybkim ich wykryciu. Dlatego tak ważną rolę odgrywają tu badania profilaktyczne. Pozwalają one wykryć każdą zmianę odpowiednio wcześnie, co ma duże znaczenie dla kobiet z predyspozycjami do pewnych chorób. Swój stan zdrowia szczególnie powinny monitorować kobiety, w których rodzinie występowały już nowotwory piersi czy narządów rodnych. Ponadto okresowe badania dają nam informacje o ogólnym stanie zdrowia. Możliwe jest dzięki nim nie tylko wykrycie samej choroby, ale również innych negatywnych zmian w organizmie – skutków niewłaściwego odżywiania czy stresu oraz wielu innych czynników.

Badania profilaktyczne powinien przeprowadzać lekarz ginekolog w sterylnych warunkach gabinetu. Wyjątkiem jest tu samobadanie piersi, które powinna wykonywać każda kobieta po dwudziestym roku życia. Natomiast kompleksową opiekę w zakresie profilaktyki pozostałych schorzeń zapewni nam gabinet ginekologiczno-położniczy, taki jak ten, który prowadzi doktor Dariusz Nawara. Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać nie tylko lekarza rodzinnego, ale również ginekologa – niezależnie od tego, czy rozpoczęła współżycie.

Badania w gabinecie ginekologicznym

Raz w roku każda kobieta, która ukończyła dwadzieścia pięć lat powinna przejeść badanie mammograficzne. U osób w grupie ryzyka zachorowaniem na nowotwory piersi odstęp między badaniami powinien wynosić pół roku. Mammografia polega na badaniu gruczołu piersiowego przy pomocy promieni rentgenowskich. Dodatkowym badaniem profilaktycznym, które pozwala ocenić stan piersi, jest USG. Zazwyczaj wykonywane jest co dwa lata, u kobiet w grupie ryzyka – co rok.

Wszelkie zmiany w obrębie narządów rodnych pozwala wykryć USG przezpochwowe, które po dwudziestym piątym roku życia należy wykonywać co dwa lata. Lekarz ginekolog powinien je zlecić raz na pół roku kobietom, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne. W ich przypadku konieczne są ponadto okresowe badania poziomu cholesterolu i cukru, a także próby wątrobowe.

Co dwa lata powtarzać należy również cytologię – jeśli kobieta nie rozpoczęła współżycia. Jeśli jest ona aktywna seksualnie, badanie powinna wykonywać co rok. Badanie cytologiczne obejmuje pobranie wymazu z szyjki macicy, co pozwala skutecznie zdiagnozować obecność nowotworu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas