Artykuł sponsorowany Torbiele jajników są dość często spotykanym schorzeniem w obrębie narządów rodnych kobiety.

Torbiele jajników są dość często spotykanym schorzeniem w obrębie narządów rodnych kobiety.

Kobiety w różnym wieku zmagają się z wieloma dolegliwościami pojawiającymi się w obrębie ich narządów rodnych. Część z nich wymaga doraźnej pomocy, z kolei inne potrzebują fachowej opieki przez dłuższy czas. Leczenie wszystkich chorób kobiecych, a dokładnej – kompleksowa diagnostyka jest przeprowadzana przez lekarza ginekologa. Zazwyczaj odbywa się ona w gabinecie ginekologicznym wyposażonym w specjalistyczną aparaturę.

Schorzenia pojawiające się w narządach rozrodczych nieleczone są bardzo niebezpieczne dla zdrowia kobiety, niezależnie od jej wieku. W wielu przypadkach wizyta w gabinecie ginekologicznym odbywa się w momencie, gdy dana dolegliwość osiągnęła mocno rozwinięte stadium. Natomiast profilaktyka związana z tą sferą życia ma ogromne znaczenie, ponieważ wykryte we wczesnym etapie zmiany np. nowotworowe tego rejonu, są możliwe do wyleczenia. Jest to ściśle związane z tym, że wiele schorzeń narządów rodnych kobiety ma bezobjawowy przebieg. Dlatego lekarze ginekolodzy zalecają minimum raz do roku przeprowadzanie podstawowych badań ginekologicznych. Usługi oferowane w tym zakresie diagnostyki obejmują w głównej mierze badanie ultrasonograficzne, cytologiczne, jak również specjalistyczne – adekwatne do pojawiającej się potrzeby.

Czym się charakteryzują torbiele jajników?

Torbiele jajników pojawiają się zazwyczaj u grupy kobiet będących w okresie rozrodczym. Niestety medycyna nie poznała dotychczas dokładnej przyczyny pojawiania się tego typu zmian w obrębie układu rodnego. Co więcej, rozwijają się one w każdym wieku kobiety. Mianem torbieli określa się cystę będącą jamą wypełnioną płynem bądź inną galaretowatą substancją. Zazwyczaj spotykane są dwa rodzaje tej zmiany – torbiele pęcherzykowate oraz torbiele ciałka żółtego. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się sposobem tworzenia, czyli są to niepęknięte pęcherzyki Graafa w trakcie wystąpienia owulacji. Natomiast drugi wariant występuje, gdy dany twór zdąży przekształcić się w ciałko żółte, lecz z powodu zaburzeń na poziomie działania hormonów, nie jest ono wchłaniane. Z czasem zmiany te zwiększają swoje rozmiary w znaczny sposób poprzez gromadzenie w swym wnętrzu rozmaitych płynów. Torbiel na jajniku jest w stanie wyczuć lekarz ginekolog podczas rutynowego badania ginekologicznego. Dlatego warto skorzystać z oferty m.in. lekarza ginekologa Krzysztofa Pućko, aby zapobiec rozwojowi takiego schorzenia.

Metody leczenia torbieli jajników.

Zmiany o niewielkich rozmiarach są przede wszystkim kontrolowane poprzez regularne badania ginekologiczne. Odbywają się one przy pomocy specjalistycznego sprzętu, jakim jest ultrasonograf (USG) transwaginalny. Związane jest to z samoistnym zanikaniem torbieli w obrębie narządów rodnych kobiety. Natomiast forma bardziej rozbudowana tego schorzenia wymaga już poważnego leczenia. Pierwszym krokiem jest zastosowanie terapii hormonalnej, tymczasem gdy nie przynosi ona skutku – torbiele wymagają mechanicznego usunięcia. Zdarzają się sytuacje, że jajnik jest tak mocno porośnięty zmianami, że niestety musi zostać on wycięty w całości. Jednak należy pamiętać, że kobieta pozbawiona jednego z nich wciąż jest w stanie zajść w ciążę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas