Artykuł sponsorowany Czy ginekolog może prowadzić ciążę?

Czy ginekolog może prowadzić ciążę?

Podczas ciąży konieczne okazuje się pozostawanie pod opieką odpowiedniego lekarza. Taka osoba przeprowadza badania i na bieżąco może wykrywać ewentualne problemy z płodem. Nie wszyscy wiedzą jednak, kto zajmuje się prowadzeniem ciąży. Czy ginekolog ma odpowiednie uprawnienia, by zająć się ciężarną? Kogo wybrać – ginekologa czy położną? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Kto może prowadzić ciążę? 

Prowadzeniem ciąży może zająć się zarówno położna, jak i ginekolog. Pierwszy specjalista najczęściej nadzoruje przyszłe mamy, które nie mają żadnych problemem ze zdrowiem. Taka osoba zajmuje się także przygotowaniem do porodu oraz pielęgnacją noworodka. Może udzielić rad dotyczących opieki, żywienia czy ewentualnych chorób, które niekiedy występują w pierwszych latach życia. Położna może również kierować na badania diagnostyczne. Obecnie obowiązki położnej są bardzo szerokie, dlatego często to właśnie ten specjalista jest wybierany zamiast ginekologa.

Drugim rozwiązaniem jest postawienie na pomoc wspomnianego ginekologa. Dysponuje on wiedzą i sprzętem, który pozwala na przeprowadzenie różnego rodzaju badań i pobranie materiału do nich potrzebnego. Zazwyczaj to właśnie ginekolog wskazuje przyszłej mamie położną, która zajmie się nią na końcu ciąży i podczas pierwszych tygodni życia dziecka. Często więc opieką nad ciężarną zajmują się różni specjaliści w tym samym czasie. Z usług ginekologa skorzystasz m.in. w gabinecie ginekologicznym lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku.

Kiedy ciążę musi prowadzić ginekolog? 

Położne zajmują się jedynie ciążami fizjologicznymi, czyli takimi, w trakcie których nie dochodzi do żadnych komplikacji. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek problemy, za prowadzenie ciąży jest odpowiedzialny ginekolog. Taki specjalista może bowiem wykonać więcej badań i zauważyć wszelkie niepokojące zmiany.

Ginekolog musi sprawować opiekę nad ciężarną także w przypadku ciąży bliźniaczej. Jeśli pacjentka wcześniej poroniła kilkukrotnie, również powinna być pod nadzorem takiego specjalisty. Czasami kobiety chorują na schorzenia przewlekłe, które także kwalifikują je do opieki ginekologa. To właśnie ten lekarz wykonuje USG, czego nie może zrobić położna. Warto jednak wybrać specjalistę z doświadczeniem, oferującego profesjonalne prowadzenie ciąży, a zwłaszcza tej zagrożonej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas