Materiał Partnera Pierwsza pomoc i leczenie udaru mózgu

Pierwsza pomoc i leczenie udaru mózgu

Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Diagnostyka oraz szybkie leczenie udaru mózgu ma kolosalne znaczenie nie tylko w kontekście zachowania zdrowia, ale przede wszystkim życia. Dlatego warto znać zasady diagnozowania udaru, a także procedurę leczenia w pierwszych godzinach po jego wystąpieniu. Bo właśnie ten krótki okres czasu ma kluczowe znaczenie dla przyszłości pacjenta.

Pierwsze objawy udaru

„Spostrzegawczość drugiej osoby może uratować nas przed zgubnymi skutkami udaru” – przekonuje specjalista neurolog, dr hab. med. Walenty Michał Nyka. Jest w tym wiele racji. Pierwsze objawy są zauważalne od razu. Nie każdy jednak potrafi powiązać je z udarem mózgu. Wystąpienie zaburzenia mowy u osoby, która do tej pory mówiła wyraźnie jest istotnym sygnałem ostrzegawczym. Do tego najczęściej dochodzą zaburzenia widzenia oraz niedowład czy też występujące jednostronnie zaburzenia czucia. Powyższym objawom towarzyszą najczęściej zawroty i bóle głowy oraz utrata równowagi.

Wstępna diagnostyka wystąpienia udaru mózgu opiera się na kilku prostych poleceniach:

  • uśmiechnij się – jeśli podczas uśmiechu podnosi się tylko jeden kącik ust to mamy pierwszy objaw udaru,
  • podnieś obie ręce nad głowę – osoba, która doznała udaru będzie w stanie podnieść tylko jedną rękę,
  • powtórz zdanie – jeśli mowa będzie bełkotliwa to kolejny sygnał alarmowy.

Leczenie udaru mózgu

Tak naprawdę leczenie udaru mózgu rozpoczyna się tuż po jego zdiagnozowaniu. Należy wtedy niezwłocznie zawiadomić pogotowie, a poszkodowanego ułożyć w wygodnej pozycji. Jeśli stracił przytomność powinna to być pozycja boczna ustalona. Uszkodzeniu mózgu można zapobiec jeśli pacjent trafi do szpitala w ciągu 2 godzin od momentu udaru! Po upływie 5-6 godzin dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia obszaru mózgu zajętego udarem.

Terapia po udarze może przebiegać dwutorowo. W przypadku udaru krwotocznego najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne. W niektórych przypadkach (mały krwiak) stosuje się leki zmniejszające obrzęk mózgu oraz obniżające ciśnienie tętnicze.

Leczenie udaru mózgu o charakterze niedokrwiennym opiera się na podaniu leku, który ma za zadanie rozpuszczenie skrzepliny. Jeśli lek zostanie podany w ciągu 3 godzin od momentu wystąpienia objawów udaru, szanse na zminimalizowanie zaburzeń neurologicznych są bardzo duże. Z każdą kolejną godziną drastycznie maleją.

Pobyt w szpitalu po udarze trwa zazwyczaj 3 tygodnie. W tym okresie regeneracja organizmu przebiega najszybciej. To ten czas decyduje o stopniu powrotu do sprawności fizycznej i intelektualnej. W kolejnych miesiącach zmiany cofają się dużo wolniej.

Udar mózgu jest chorobą, której leczenie zależy przede wszystkim od szybkiej diagnozy. Czyli tak naprawdę od szybkiej reakcji osób, które jako pierwsze zauważą niepokojące objawy i zaalarmują odpowiednie służby. Od tego zależy nasze zdrowie i życie.

Opracowanie:

Podziel się