Artykuł sponsorowany "To się samo wyrówna…". Fakty i mity na temat zniekształceń głowy u dzieci

"To się samo wyrówna…". Fakty i mity na temat zniekształceń głowy u dzieci

Większość dzieci przed porodem przyjmuje pozycję główką w dół, wciskając się lekko w kanał rodny. Im dłużej jest ono w takiej pozycji, tym większe prawdopodobieństwo, że główka po porodzie będzie niesymetryczna. Co więcej, przebywanie dziecka po urodzeniu w określonym położeniu wymusza ułożenie główki w jednej pozycji, co również często prowadzi do zniekształcenia. Co robić, jeżeli zaobserwujemy, ze nasze dziecko po urodzeniu ma krzywą główkę?

Zniekształcenia główki u dzieci – fakty

Prawdopodobieństwo wystąpienia u naszego dziecka zniekształconej główki wzrasta, jeśli spodziewamy się ciąży mnogiej. Jak wiadomo, macica jest jedna, a dzieci może być nawet kilkoro, co oznacza mniej miejsca na swobodne ułożenie maluszków. Stąd, w łonie matki może wystąpić ucisk na główkę, która na tym etapie ciąży jest mocno elastyczna. Ryzyko wystąpienia deformacji wzrasta także w przypadku porodu przed czasem, kiedy to kości czaszki dziecka są o wiele bardziej elastyczne, niż dziecka urodzonego w terminie. Komplikacje porodowe również utrudniają sprawę, szczególnie poród kleszczowy i podciśnieniowy.

Aby uniknąć zniekształceń główki u naszego maluszka, ważne jest, aby kontrolować czas, w którym leży na plecach lub w pozycji wymuszającej oparcie główki o płaską powierzchnię. Dziecko nie powinno przebywać cały czas w  jednej pozycji leżącej. Raz należy ułożyć je na brzuszku, a za drugim razem na boku. Układanie dziecka na brzuszku kilka razy dziennie i zachęcanie do zabawy pozwala na prawidłowy jego rozwój oraz uwalnia kości czaszki od jakiegokolwiek ucisku – zauważa ekspert z centrum medyczno – psychologicznego Neuroklinika w Krakowie.

Niewątpliwym faktem jest to, że im szybciej wdrożymy terapię u naszego dziecka, tym większa szansa na pozbycie się deformacji główki, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć terapię ułożeniową. Chodzi tutaj o pilnowanie prawidłowej pozycji podczas karmienia, snu oraz zabawy. Terapia ta jest skuteczna do około 5 miesiąca życia. Na późniejszym etapie, jeżeli stan główki dziecka się nie poprawi, można zastosować terapię kaskową, która pomoże skorygować kształtu główki za pomocą specjalnej ortezy. Jest to bezpieczny i przyjazny maluszkowi sposób postępowania z asymetrią kształtu główki.

Zniekształcenia główki u dzieci – mity

  • Każde dziecko rodzi się ze zniekształconą główką.

Jest to mit! To czy nasze dziecko po porodzie będzie miało krzywą główkę, zależy od wielu czynników, nie tylko tych związanych z porodem i uciskiem, jaki w tym momencie występuje na główkę, ale również mogą to być liczne komplikacje porodowe i czynniki pourodzeniowe. Niejednokrotnie deformacje główki spowodowane są również wadami wrodzonymi.

  • Deformacja główki jest tylko problemem kosmetycznym

Nie. Zniekształcenie główki u dziecka może objawiać się w późniejszym etapie trudnościami psychomotorycznymi i poznawczymi, dlatego nie powinniśmy tego bagatelizować.

  • Specjalistyczne poduszki na płaską główkę nic nie dają.

Jest to mit! Dobrze dopasowana poduszka zapewni odpowiednie podparcie karku bez potrzeby wysuwania do przodu barków oraz zapewni specjalną strefę odciążającą.

  • Główka dziecka sama przybierze właściwy kształt.

Nie do końca. Gdy dziecko zacznie siedzieć i się przemieszczać, kształt główki faktycznie może się lekko poprawić. Jednak warto jak najszybciej podjąć działania w celu zmniejszania spłaszczenia i zniekształcenia główki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas