Artykuł sponsorowany Jakie są przyczyny polineuropatii?

Jakie są przyczyny polineuropatii?

Obwodowy układ nerwowy jest jednym z najważniejszych w całym organizmie. To dzięki niemu nasz mózg jest w stanie odbierać takie bodźce z otoczenia, a także kontrolować nasze ruchy. Niemniej jednak na skutek różnych czynników może dojść do jego uszkodzenia – polineuropatii. Terapia tego schorzenia obejmuje różne formy, a są one uzależnione od odmiany choroby.

Czym jest polineuropatia?

Inaczej schorzenie nazywa się niekiedy neuropatią obwodową, ponieważ polega na uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego. Jego zadaniem w organizmie jest przekazywanie impulsów z różnych części ciała do mózgu. W wyniku jego dysfunkcji następują między innymi zaburzenia czucia, niedowłady kończyn, zaniki mięśniowe, osłabienie, a nawet zanik odruchów fizjologicznych. Objawy w dużej mierze zależą od tego, które włókna nie działają prawidłowo – czuciowe, ruchowe czy też autonomiczne. Istnieje wiele rodzajów polineuropatii i zalicza się do nich między innymi:

  • cukrzycową,

  • ciążową

  • alkoholową,

  • wątrobową,

  • związaną z niewydolnością nerek, chorobami tarczycy lub zaburzeń metabolizmu.

Każda z nich wymaga konsultacji lekarskiej, na przykład w Gabinecie Neurologicznym prof. dr hab. Wojciecha Kozubskiego w Poznaniu. W ten sposób będzie możliwe powiązanie występujących objawów z konkretnym schorzeniem. Należy bowiem pamiętać, że niektóre symptomy mogą być charakterystyczne dla odmiennych jednostek chorobowych, dlatego istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badań.

Co wywołuje neuropatię obwodową?

Przyczyny schorzenia są bezpośrednio związane z jej rodzajem. Jej wystąpienie może być związane między innym z nieleczoną cukrzycą lub pojawić się w następstwie chorób zakaźnych, immunologicznych. Wpływ mają także czynniki genetyczne, a w takiej sytuacji mamy do czynienia z polineuropatią dziedziczną. Większość przypadków to jednak dysfunkcja o charakterze nabytym. Tutaj należy wskazać na takie powody jak nadmierne spożywanie alkoholu etylowego, niektóre leki, a także toksyny oraz metale ciężkie – ołów, tal, arsen. U podstaw neuropatii obwodowej leży również niedobór witamin z grupy B. Ponadto przyczyny mogą postać mechaniczną lub urazową, czyli między innymi złamanie przemieszczeniem w kierunku nerwu, zatrzymanie dopływu krwi lub przejściowy ucisk danego miejsca.

Na czym polega leczenie schorzenia?

To choroba o przewlekłym przebiegu, a związane z nią dolegliwości mogą utrzymywać się przez wiele lat. Zastosowanie konkretnej terapii także ma ścisły związek z rodzajem rozpoznanym rodzajem neuropatii obwodowej. U pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi dąży się w pierwszej kolejności do wyrównania gospodarki hormonalnej lub utrzymania glukozy we krwi na odpowiednim poziomie. W leczeniu polineuropatii spowodowanej wpływem substancji toksycznych przerywa się z kolei ekspozycję na nie. Niestety, niektóre z czynniki szkodliwe niestety mają tak ogromny wpływ, że powodują nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, na przykład alkohol. Jeszcze innej formie terapii podlegają odmiany o podłożu immunologicznym – tutaj stosuje się środki farmaceutyczne. Niezwykle istotną rolę, niezależnie od przyczyny, odgrywa natomiast rehabilitacja obejmująca ćwiczenia ruchowe oraz masaże kończyn. Takie zabiegi mają na celu poprawić komfort codziennego funkcjonowania pacjentów poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas