Artykuł sponsorowany Nieustający ból biodra – co może być jego przyczyną?

Nieustający ból biodra – co może być jego przyczyną?

Obecnie dolegliwości bólowe stawu biodrowego nie dotyczą już wyłącznie osób w podeszłym wieku, ponieważ równie często borykają się z nimi także ludzie młodzi. Dyskomfort może być spowodowany postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. W ich zaawansowanym stadium często konieczne staje się wstawienie endoprotezy. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili i podjąć leczenie zachowawcze już w przypadku pierwszych objawów.

Nadwyrężenie stawu

Bardzo częstą przyczyną odczuwalnego bólu w biodrze jest jego przeciążenie na skutek nadmiernej aktywności fizycznej, a właściwie nieprawidłowo przeprowadzonej rozgrzewce przed intensywnym treningiem. Wiele osób obecnie prowadzi siedzący tryb życia, a uprawianie sportu jest u nich czynnością okazjonalną. W takim przypadku należy szczególnie uważać, gdyż ryzyko urazu jest zdecydowanie większe. Często takie nadwyrężenie i dolegliwości z nim związane mijają samoistnie po odpoczynku. Przy utrzymującym się bólu przez dłuższy czas pacjenci starają się „oszczędzać” biodro, unikając czynności, które mogłyby je obciążać. Taki długotrwały stan może prowadzić do zaburzeń postawy ciała oraz wzorca chodu. W związku z tym nie należy bagatelizować tego typu objawów, zwlekając z wizytą u specjalisty, na przykład w gabinecie urazowo-ortopedycznym Jacka Osucha w Olkuszu.

Zmiany zwyrodnieniowe

To druga grupa przyczyn powodująca dyskomfort bólowy, utrudniający wykonywanie najprostszych czynności, takich jak chodzenie, bieganie, kucanie, wstawanie, a nawet leżenie. Zmianom zwyrodnieniowym stawu biodrowego towarzyszą również sztywność wraz z ograniczonym zakresem ruchów, chrobotanie, a także osłabienie siły mięśni w miejscu schorzenia. Szybkość ich postępowania jest uzależniona między innymi do takich czynników jak: choroby stawów – zapalenie reumatoidalne, otyłość, wady wrodzone – dysplazja, skolioza, doznane urazy – na przykład złamanie kości biodrowej.

Bez wątpienia w takich sytuacjach niezbędne jest podjęcie właściwego leczenia stawu biodrowego. Im szybciej zgłosimy się do lekarza ortopedy, tym mniejsza szansa na wyeliminowanie problemu poprzez operacyjne wstawienie endoprotezy. Podczas diagnostyki konieczne jest nie tylko badanie w gabinecie, ale również wykonanie zdjęcia RTG, a w niektórych przypadkach także rezonans magnetyczny. Na tej podstawie można stwierdzić, jak bardzo zaawansowany jest uraz i wdrożyć odpowiednią terapię. Może ona mieć postać podawania środków farmakologicznych przeciwzapalnych i przeciwbólowych, podawanych doustnie. Popularnym sposobem jest również stosowanie zastrzyków dostawowych z osoczem bogatopłytkowym. W przypadku schorzeń ortopedycznych biodra niezbędne jest także wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji, czyli leczenia ruchem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas