Artykuł sponsorowany Na czym polega artroskopia, jej rodzaje i kiedy się ją przeprowadza?

Na czym polega artroskopia, jej rodzaje i kiedy się ją przeprowadza?

Urazy układu ruchowego są dość powszechne, szczególnie wśród sportowców i osób, które uprawiają sport amatorsko. Kontuzje mogą dotyczyć niemalże wszystkich stawów, w tym stawu skokowego i stawów kolanowych. Jednym ze sposobów na zdiagnozowanie oraz leczenie tego urazu jest artroskopia. Na czym polega ta technika, jakie są jej rodzaje i wskazania do zabiegu?

Czym jest artroskopia?

Artroskopia to jedna z technik umożliwiających diagnozowanie oraz leczenie stawów. Warto podkreślić, że to małoinwazyjna metoda. Artroskopia polega na wziernikowaniu wnętrza stawów, a głównym jej celem jest zbadanie uszkodzonego stanu, a w niektórych przypadkach wykonanie zabiegu. Artroskopia pozwala także na pobranie materiału, który zostanie przekazany do badania histopatologicznego lub bakteriologicznego. Cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu podczas wizyty u lekarza.

Artroskopia to badanie endoskopowe i przeprowadza się je w warunkach sali operacyjnej. W pierwszej kolejności lekarz nacina nieduże otwory blisko uszkodzonego stawu. Następnie umieszcza w nich artroskop i wprowadza się roztwór soli fizjologicznej. Dzięki temu specjalista może zobaczyć strukturę stawu. Potem badaniu poddawana jest błona maziowa, chrząstki, mięśnie oraz więzadła. Ten etap określa się jako artroskopia diagnostyczna. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wtedy mamy do czynienia z artroskopią operacyjną. Najczęściej takie leczenie przeprowadza się w przypadku rekonstrukcji więzadeł. Artroskopia operacyjna wskazana jest także wtedy, gdy zachodzi konieczność usunięcia ciała wolnego ze stawu, wygładzenia chrząstki stawowej, wypłukania stawu oraz usunięcia przerostu błony maziowej.


Jakie są rodzaje artroskopii?

Lekarze ortopedzi wyróżniają kilka rodzajów artroskopii. Specjalista Drwięga M. Ortopeda z Warszawy informuje, że najczęściej wykonuje się artroskopię ACL. Pod tą nazwą kryje się artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Do zerwania więzadła może dojść np. w trakcie uprawiania sportu. Do rekonstrukcji więzadła zazwyczaj wykorzystuje się ścięgien pacjenta, które zostały pobrane podczas zabiegu, aczkolwiek ortopedzi stosują także ścięgna sztuczne. Oprócz artroskopii kolana wyróżniamy artroskopię barku, stawu skokowego, biodra, łokcia i dłoni.

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia artroskopii

Artroskopię wykonuje się w przypadku rozmaitych urazów. Najczęściej zabieg ten wykonuje się, gdy doszło do urazu stawów, złamań śródstawowych, pojawienia się ciała obcego w stawie, niestabilności ruchów blisko stawu, reumatologicznego zapalenia stawów, zmian zwyrodnieniowych, czy też uszkodzenia więzadeł albo chrząstki stawowej. Artroskopia nie może być wykonana, jeśli pacjent zmaga się ze stanami zapalnymi skóry w okolicy stawu, ma problemy z krzepnięciem krwi, jego stan zdrowia nie jest najlepszy lub ma alergie na substancje znajdujące się w znieczuleniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas