Artykuł sponsorowany Nie myl introwertyzmu z fobią społeczną!

Nie myl introwertyzmu z fobią społeczną!

Introwertyk to osoba, która łączy w sobie cechy melancholika oraz flegmatyka. Introwertyzm nie jest chorobą, a typem psychologicznym. Niestety, wiele osób cierpiących na fobię społeczną określa siebie mianem introwertyka, bagatelizując niepokojące objawy. Czym różni się introwertyzm od fobii społecznej i kiedy warto wybrać się do specjalisty?

Czym jest introwertyzm?

Introwertyk to osoba ze spokojnym usposobieniem, skłonna do melancholii. Wbrew powszechnej opinii, introwertycy lubią spotkania towarzyskie, jednak zwykle ograniczają się do najbliższych przyjaciół. Cechy charakterystyczne introwertyzmu to również ostrożność, bierność, zrównoważenie oraz refleksyjność. W przeciwieństwie do ekstrawertyków introwertycy lubią jednak spędzać czas samotnie, na przykład poświęcając się swojemu hobby lub po prostu oglądając w samotności film. To właśnie z tego powodu, introwertyzm oraz fobia społeczna są często mylone.

Objawy fobii społecznej

Fobia społeczna to nie tylko niechęć do kontaktów towarzyskich, ale wręcz paniczny lęk przed nimi. Strach ten jest często zupełnie irracjonalny. Osoba chora bardzo często boi się przebywania w towarzystwie i odzywania się do innych w obawie o to, że powie coś, co mogłoby ją upokorzyć. Na fobię społeczną mogą cierpieć zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy. W wielu przypadkach chory czuje potrzebę kontaktu z innymi ludźmi i powrotu do życia społecznego, jednak paraliżujący lęk jest zbyt silny. Fobię społeczną leczy się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest psychoterapia, której celem będzie znalezienie przyczyny problemów oraz nauczenie się, jak sobie z nimi poradzić. Druga metoda to leczenie farmakologiczne. Bardzo często się je łączy, zwłaszcza leczenie farmakologiczne powinno być prowadzone w asyście regularnych spotkań z terapeutą.

Kiedy iść do lekarza?

Początki fobii społecznej nie zawsze łatwo u siebie zauważyć. Nieleczona zaczyna się jednak pogłębiać i może dojść do momentu, że chory zamyka się w czterech ścianach i na samą myśl o opuszczeniu domu ma ataki paniki. Do lekarza należy udać się od razu, kiedy tylko dostrzega się u siebie niepokojące objawy. Leczeniem fobii społecznej zajmuje się jeden z cieszących się dobrą opinią psychiatrów – Stanisław Maciej Teleśnicki, którego gabinet mieści się w Krakowie. Nawet jeśli lekarz nie stwierdzi fobii społecznej, wizyta nie pójdzie na marne. Pacjent będzie mógł spać spokojnie i nie martwić się, że niechęć do spotkań towarzyskich wynika z zaburzenia. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że problemy są diagnozowane. Nie zawsze będą to lęki i fobie, niekiedy zamykanie się we własnym mieszkaniu wynika z innych problemów – na przykład depresji. Tylko odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony specjalista może postawić diagnozę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas