Artykuł sponsorowany Leczenie uzależnienia alkoholowego psychoterapią

Leczenie uzależnienia alkoholowego psychoterapią

Alkoholizm to choroba, która niszczy życie i jest trudna do opanowania. Wymaga ona bowiem nie tylko samozaparcia, ale także pomocy bliskich. Jedynym oraz skutecznym sposobem na zatrzymanie uzależnienia jest wprowadzenia kompleksowego leczenia. Może ono dotyczyć leczenia odwykowego, leczenia uzależnienia, a także terapii uzależnienia. Zawsze rozpoczyna się to od przerwania tzw. ciągu picia. Istotne jest również odtrucie organizmu z alkoholu. Dopiero po wielu etapach wczesnego leczenia, przechodzi się do psychoterapii.

Jak zaczyna się walka z alkoholizmem?

Pierwszym krokiem w walce z alkoholizmem jest wdrożenie abstynencji. Aby to osiągnąć należy przejść przez bardzo intensywny program terapeutyczny trwający nawet kilkanaście tygodni. Najczęściej odbywa się to w warunkach ośrodkowych, gdzie pacjent jest pod opieką terapeutów oraz służby medycznej. To oni pomagają uzyskać pierwsze wyraźne rezultaty w bardzo krótkim czasie. Nieprawdą jest bowiem to, że z alkoholizmu nie da się skutecznie wyleczyć. Istotna jest jednak współpraca specjalistów od uzależnień z pacjentem oraz jego rodziną. Warto wiedzieć również, że ważnym elementem wczesnej terapii uzależnienia jest uczestnictwo w grupach wsparcia, a także wdrożenie tzw. terapii nawrotów. Dokonuje się tego w warunkach ambulatoryjnych.

Psychoterapia – pełne wsparcie psychiatry 

Ustabilizowany i niepijący pacjent, który zaczyna najczęściej funkcjonować w 100% normalnie, musi odbywać również terapię u psychiatry. Wielokrotnie są to spotkania AA grupowe, lub też spotkania indywidualne. Pacjent przy tym zawsze jest traktowany w zindywidualizowany sposób. Często częścią terapii jest również bowiem walka z depresją, czy też nerwicą lękową. Psychiatra również stara się dotrzeć do źródła problemu, czyli jego początku. Może to być trauma życiowa, prześladowanie lub syndrom DDA – mowa o zespole Dorosłych Dzieci Alkoholików, wśród których skłonność do popadnięcia w alkoholizm jest bardzo wysoka. Wielokrotnie psychiatrzy – polecany jest Tomasz Medrala prowadzący Psychiatryczną specjalistyczną praktykę lekarską – pomagają również radzić sobie z problemami takim osobom. Dzisiaj metod pomocy psychiatrycznej w tym farmakologicznej jest wiele. Skuteczność jest zaś wysoka, a wiele osób wraca do normalnego życia i czerpania z niego radości. 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas