Artykuł sponsorowany Poznaj charakterystyczne objawy nerwicy natręctw

Poznaj charakterystyczne objawy nerwicy natręctw

Nerwica lękowa to jeden z rodzajów schorzeń natury psychicznej. Jej pierwsze objawy to przede wszystkim natrętne myśli, które nie dają choremu chwili spokoju, a tym samym utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z czasem dochodzą też przymusowe zachowania, które są wykonywanie kilkukrotnie, na przykład ciągłe mycie rąk. Dowiedz się, co jeszcze charakteryzuje tego rodzaju schorzenie oraz jak je leczyć!

Czym jest nerwica natręctw? Jakie są jej objawy?

Nerwica natręctw należy do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Całe schorzenie polega na obecności dręczących myśli dotyczących konkretnego problemu, a także kompulsjach, które mają na celu rozładowanie napięcia. Nieustanne wykonywanie jednej czynności oraz niepewność jej wykonania dręczą osobę dotkniętą nerwicą natręctw i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Może to być kilkukrotne mycie rąk, sprzątanie bądź też wykonywanie jakiejkolwiek innej czynności. Cały paradoks polega właśnie na tym, że im bardziej chory stara się opanować i wyciszyć, tym symptomy są silniejsze i znacznie bardziej uciążliwe.

Rodzaje nerwicy natręctw

Jak już wspomnieliśmy, nerwica natręctw może dotyczyć różnych obszarów i skupia się na monotonnym wykonywaniu zazwyczaj tej samej czynności. Najczęściej są to:

  • utrzymywanie porządku, kilkukrotne sprzątanie jednego miejsca, nieustanne mycie rąk (mimo że są czyste), uczucie wstrętu do miejsc zabrudzonych;
  • wątpliwości co do wyłączenia urządzenia z gniazda zasilania, wyłączenia palnika lub konieczność ciągłego potwierdzania czy wszystko jest w porządku;
  • konieczność liczenia przebytych kroków, pokonanej ilości stopni na schodach i mijanych drzew;
  • symetryczne i dokładne ustawianie konkretnych przedmiotów.

Warto zaznaczyć, że na nerwicę natręctw chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Zazwyczaj pierwsze symptomy możemy zauważyć już w wieku dojrzewania, czyli 6-14 lat.

Choroba ta, która obok niepewności, charakteryzuje się również natrętnie wykonywanymi czynnościami, jest szczególnie uciążliwa. Mimo że chory zdaje sobie sprawę z bezsensowności ciągłego mycia rąk, prania jednej rzeczy, sprzątania tego samego zakątka lub sprawdzania, czy kran został zakręcony, nadal to robi.

Przyczyny nerwicy natręctw

Wśród przyczyn nerwicy natręctw wyróżnia się kilka czynników. Nie da się jednoznacznie określić, co ją wywołuje, jednak najczęściej są to zaburzenia przekaźnictwa serotoninowego, przebyte zakażenia paciorkowcem w przeszłości lub nieprawidłowy rozwój psychoaktywny w okresie dziecięcym.

Późno wykryta i zaawansowana angina, którą powodują paciorkowce, może doprowadzić do uszkodzenia pewnych struktur u podstawy mózgu, co przyczynia się do powstawania chorób o charakterze obsesyjno-kompulsyjnym.

Jeżeli zauważysz u siebie lub członków swojej rodziny jakiekolwiek objawy wskazujące na nerwicę natręctw, umów się na wizytę do psychoterapeuty. W gabinecie Tomasza Mędrali, który jest psychiatrą z wieloletnim doświadczeniem, skorzystasz z możliwości pełnej i dokładnej diagnostyki Twojego problemu. Ten specjalista zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, dzięki czemu może rozpoznać schorzenie. Czasami podczas wizyty możliwe jest wykrycie innych, jeszcze niedostrzeganych przez pacjentów chorób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas