Artykuł sponsorowany Narkomania jako problem cywilizacyjny

Narkomania jako problem cywilizacyjny

Obecnie mamy do czynienia z rozwojem wielu chorób, które nie były tak powszechne jeszcze kilka lat temu. Jedną z nich jest narkomania, czyli uzależnienie od substancji chemicznych wpływających na pracę mózgu. Coraz więcej osób boryka się z tym problemem, dlatego konieczne jest opracowywanie skutecznych metod wychodzenia z nałogu. Dlaczego narkomania to choroba cywilizacyjna i jak z nią walczyć?

Dlaczego narkomania to choroba cywilizacyjna?

Narkomania z roku na rok jest coraz poważniejszym problemem. Pojawiła się ona już wiele lat temu, jednak w ostatnim czasie liczba osób uzależnionych rośnie. Zazwyczaj są to ludzie młodzi, którzy działają pod presją grupy i nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia. Regularne przyjmowanie narkotyków może bowiem doprowadzić do poważnych zmian w mózgu i innych narządach.

Narkomania kiedyś była uznawana za problem niewielkich grup ludzi o nieco innym sposobie życia niż ich rówieśnicy. Obecnie choroba ta dotyka zarówno osoby zaniedbane, często bezdomne, jak i wręcz przeciwnie – młodzież pochodzącą z ,,dobrych domów”. Narkotyki stają się sposobem na ucieczkę od problemów i poradzenie sobie ze stresem. Z roku na rok coraz więcej osób ma łatwy dostęp do takich środków, które przenikły już niemal do każdego środowiska.

W Polsce narkotyki są nielegalne, jednak nie oznacza to, że nie pojawiają się one na  czarnym rynku. Takie towary są obecnie dostępne w prawie każdym środowisku, a rosnący poziom życia daje możliwość zakupienia środków przez coraz więcej osób. Z tego powodu wiele instytucji podejmuje działania, które mają przestrzegać przed konsekwencjami uzależnienia od narkotyków – mówi specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość.

Leczenie narkomanii

Narkomania jest poważnym problemem, jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej metod jej leczenia. Na ogół proces zaczyna się od odtrucia organizmu. Następnie konieczne jest rozpoczęcie odwyku w specjalnym ośrodku, w którym nie ma dostępu do narkotyków. Leczenie narkomanii powinno być prowadzone przez specjalistów, zarówno z zakresu medycyny, jak i psychologii. Jest to bardzo długi proces, jednak osoby, które chcą wyjść z nałogu, mają ogromną szansę na osiągnięcie celu. Najważniejszym czynnikiem podczas tego procesu jest bowiem motywacja uzależnionego.

Po zakończeniu terapii w ośrodku konieczne jest także zaangażowanie na kolejnych etapach życia. Narkomani, którzy pozbyli się nałogu, muszą pilnować się przez wiele lat, często aż do śmierci. Tylko wtedy możliwe jest utrzymanie efektu uzyskanego w specjalistycznej placówce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas