Materiał Partnera Wsparcie dla bliskich osoby uzależnionej

Wsparcie dla bliskich osoby uzależnionej

Nałóg nie jest jedynie problemem osoby, która się z nim boryka, ale także wszystkich jej bliskich. Partner lub partnerka najczęściej doświadczają współuzależnienia. Niestety samodzielne pozbycie się tego kłopotu jest niemal niemożliwe, konieczna jest specjalistyczna pomoc psychologiczna. W wielu przypadkach będzie nam się oczywiście wydawało, że nam przecież nic nie jest, więc po co się leczyć, jednak jeśli się tego nie podejmiemy, to dalej, nawet nieświadomie możemy ściągać bliską sobie osobę do nałogu. My tez musimy się nauczyć żyć bez niego, bo nałóg wrasta głęboko w każdą rodzinę. W przypadku alkoholu mamy również do czynienia z DDA czyli dorosłymi dziećmi alkoholików, co również łączy się z wieloma problemami natury psychologicznej. W tej sytuacji również niezwykle pomocna okazuje się odpowiednia terapia.

Ośrodek terapii uzależnień

To, jaki ośrodek terapii i leczenia uzależnień wybierzemy nie powinno być przypadkowe. Powinno być to miejsce, które podejdzie do problemu całościowo i na wsparcie i pomoc psychologa będzie mogła liczyć również rodzina osoby uzależnionej.

Osoby współuzależnione

Niestety osoby współuzależnione często nie zdają sobie zupełnie sprawy ze swojego problemu. Jednak mimo iż bliska osoba stopniowo wychodzi z nałogu, ich zachowanie się nie zmienia. Widoczna jest zwykle podejrzliwość, czasem przyklaskiwanie na odstępstwa. Niestety okazuje się, że czasem chcąc pomóc możemy zrobić jeszcze większą krzywdę. Z tego właśnie powodu konieczne jest udanie się na terapię i zrozumienie swojego postępowania, swojego współuzależnienia i zwalczenie go. Oferta terapeutyczna w tym zakresie jest szeroka w licznych ośrodkach. Jednak warto również korzystać z konsultacji i wsparcia w ośrodku, który pomaga wyjść bliskiej nam osobie z nałogu.

Dzieci osób uzależnionych

U dzieci i młodzieży osób uzależnionych również mogą pojawiać się nieprawidłowe reakcje i zachowania. Coraz lepiej znany jest problem dorosłych dzieci alkoholików i znalezienie terapii w tym zakresie jest coraz łatwiejsze. Z pewnością warto zadbać, aby dziecko, niezależnie od wieku również otrzymało pomoc w czasie, gdy jedno z rodziców podnosi się z nałogu. Odpowiednie postępowanie będzie prowadziło do uzdrowienia całej rodziny. W ten sposób nałóg jednego członka rodziny przestanie stopniowo wpływać na życie pozostałych osób. Z pewnością nie warto tego odkładać. Jednak musimy być przygotowani na liczne zwierzenia i analizy, które mają prowadzić do zrozumienia samego siebie, ale również do zmiany zachowań nieprawidłowych, co może okazać się niezwykle trudne emocjonalnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas