Artykuł sponsorowany Na czym polega zabieg endoprotezoplastyki stawów biodrowych?

Na czym polega zabieg endoprotezoplastyki stawów biodrowych?

Jednym z najważniejszych procedur medycznych w dziedzinie ortopedii jest zabieg endoprotezoplastyki stawów biodrowych. Schorzenia stawów biodrowych takie jak zaawansowana choroba zwyrodnieniowa czy urazy, mogą powodować znaczący dyskomfort oraz ograniczyć zdolność pacjentów do wykonywania codziennych czynności.

Endoprotezoplastyka stawów biodrowych, zwana potocznie wszczepieniem endoprotezy biodra, jest procedurą chirurgiczną, która nie tylko znacząco łagodzi ból i przywraca mobilność, lecz także przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów. W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się temu zabiegowi.

W przypadku jakich schorzeń występuje potrzeba wykonania zabiegu?

Zabieg endoprotezoplastyki stawów biodrowych jest powszechnie stosowany w przypadku różnych schorzeń, które wpływają na funkcjonowanie stawu biodrowego. Jednym z głównych powodów, dla którego pacjenci kierowani są na ten rodzaj operacji, jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego w zaawansowanym stadium. Choroba ta prowadzi do stopniowego zniszczenia chrząstki stawowej, co skutkuje bolesnymi stanami zapalnymi, ograniczoną ruchomością i znacznym pogorszeniem jakości życia. Również urazy stawu biodrowego takie jak złamania szyjki kości udowej czy uszkodzenia stawu w wyniku wypadków, mogą być przyczyną konieczności przeprowadzenia endoprotezoplastyki.

Najważniejsze etapy endoprotezoplastyki stawów biodrowych

Pierwszym krokiem w endoprotezoplastyce stawów biodrowych jest dokładna diagnostyka pacjenta. Za pomocą badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, lekarz może dokładnie ocenić stan stawu biodrowego i określić stopień zniszczenia. Na podstawie tych informacji opracowywany jest spersonalizowany plan leczenia operacyjnego uwzględniający rodzaj i rozmiar endoprotezy czy sposób osadzenia.

Zabieg odbywa się w warunkach aseptycznych, podczas którego specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Olkuszu dokładnie usuwa uszkodzoną część stawu, a następnie wprowadza precyzyjnie dostosowaną protezę, która może być wykonana z różnych materiałów.

Po operacji pacjent przechodzi przez proces rekonwalescencji, który jest niezwykle istotny dla osiągnięcia pełnej funkcjonalności stawu biodrowego. W tym okresie pacjent jest pod opieką zespołu medycznego, który monitoruje go pod kątem ewentualnych powikłań i postępu rehabilitacji. Wczesna rehabilitacja obejmująca ćwiczenia fizjoterapeutyczne, pomoże w przywróceniu ruchomości i siły mięśniowej stawu, umożliwiając pacjentowi powrót do normalnego trybu życia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas