Artykuł sponsorowany Kiedy należy wykonać zabieg artroskopii? Korzyści dla pacjenta

Kiedy należy wykonać zabieg artroskopii? Korzyści dla pacjenta

Stawy kolanowe są podatne na obciążenia. Nie służy im przede wszystkim otyłość, postępujące zmiany zwyrodnieniowe, a także niekontrolowana intensywność treningów. W wyniku różnych schorzeń można doświadczyć dolegliwości bólowych, które leczone są między innymi za pomocą zabiegu artroskopii. Wyjaśniamy, czym jest artroskopia oraz jakie są wskazania do jej wykonania.

Czym jest artroskopia?

Artroskopia to małoinwazyjna metoda diagnostyczna i lecznicza. Przeprowadza się ją wiec zarówno w celu określenia przyczyn chorób kolan (artroskopia diagnostyczna), jak i ich likwidowania (artroskopia operacyjna). Jej największą zaletą jest precyzja – narzędzia używane podczas tego zabiegu pozwalają dotrzeć nawet do bardzo ciasnych przestrzeni. Ponadto artroskopia:

  • możliwa jest do wykonania z różnych stron stawu kolanowego, co zapewnia kompleksowość zabiegu,
  • zmniejsza ból występujący po operacji,
  • pozwala dokładnie ocenić wszystkie elementy stabilizujące staw, a więc mięśnie i więzadła oraz stan nawilżenia błony maziowej.
O przebiegu artroskopii wypowiada się ortopeda z Grupy Medycznej DoctorBase, przeprowadzającej zabiegi z zakresu ortopedii i okulistyki: Do zabiegu artroskopii wykorzystywane są 2 rodzaje narzędzi: optyczne z kamerą oraz operacyjne. Sam zabieg polega na wykonaniu 2 lub 3 nacięć w określonych punktach anatomicznych z wprowadzeniem bardzo małej kamery, która wysyła wyraźny obraz na ekran w sali operacyjnej.

Zabieg artroskopii – jakie są wskazania do jego wykonania?

Głównymi wskazaniami do wykonania zabiegu artroskopii są:

  • przeciążenia stawu kolanowego, wynikające na przykład z nadmiernej aktywności fizycznej,
  • dolegliwości bólowe nieznanego pochodzenia,
  • reumatyzm i choroba zwyrodnieniowa,
  • obrzęki,
  • urazy,
  • niestabilność stawowa.

O zabiegu mogą również pomyśleć osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub czują powracającą sztywność stawu kolanowego i jego mięśni.

Jakich korzyści można spodziewać się dzięki zabiegowi?

Zabieg artroskopii pozwala bardzo szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności, a po 3 miesiącach także do pełnej aktywności fizycznej. Zdecydowanie skraca również pobyt w szpitalu – pacjent wypisywany jest przeważnie w drugiej lub trzeciej dobie po operacji. W kwestiach estetycznych pozostawia prawie niewidoczną bliznę, która nie ogranicza napięcia skóry. Artroskopia gwarantuje również wyleczenie zdiagnozowanych schorzeń z minimalizacją ryzyka uszkodzenia innych struktur.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas