Materiał Partnera Na czym polega usuwanie zęba metodą dłutowania?

Na czym polega usuwanie zęba metodą dłutowania?

Ekstrakcja zębów z dużymi ubytkami próchnicowymi, specyficzną budową anatomiczną lub ułamaną koroną zazwyczaj nie jest możliwa do wykonania w tradycyjny sposób za pomocą kleszczy. W takich sytuacjach stosuje się tak zwane dłutowanie. To chirurgiczne usuwanie zęba po podaniu miejscowego znieczulenia. Wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, między innymi wiertarkę kostną oraz dźwignię dentystyczną.

Jak wygląda dłutowanie zębów?

To sposób na chirurgiczne usunięcie zęba, kiedy nie ma już możliwości jego wyleczenia lub tradycyjnej ekstrakcji. Zabieg może być wykonany na dwa sposoby, zawsze po podaniu miejscowego znieczulenia. Pierwszy z nich to dłutowanie zewnątrzzębodołowe, podczas którego stomatolog nacina dziąsło, odsuwa tkankę okostną do kości i wywierca otwór w okolicy korzenia. Po tych czynnościach za pomocą specjalnych narzędzi ząb jest wywarzany z zębodołu, a powstała rana zszywana. W przypadku dłutowania wewnątrzzębodołowego po nacięciu i odwarstwieniu lekarz usuwa nadmiar kości wokół zęba i z wykorzystaniem dźwigni dentystycznej wywarza go. Na powstałą ranę również zakłada się szwy. Tego rodzaju zabieg jest wykonywany między innymi w gabinecie stomatologicznym Małgorzaty Ossowskiej, znajdującym się w Zgierzu.

Kiedy wykonuje się dłutowanie?

Przede wszystkim metoda ta jest stosowana w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które pomimo swojego pełnego i prawidłowego wykształcenia nie są wyrznięte. Najczęściej dotyczy to ósemek, czyli zębów mądrości. U wielu pacjentów ich wzrost bywa problematyczny i prowadzi do wielu uciążliwych dolegliwości bólowych, głównie przez skomplikowaną budowę. Zabieg dłutowania wykonuje się też przypadku znacznych ubytków próchnicowych, które doprowadziły do braku możliwości leczenia kanałowego, a ekstraktacja kleszczami ze względu na zakrzywione korzenie nie jest możliwe. Ponadto to sposób na usunięcie pozostałości po zębach, które na skutek różnych czynników utraciły swoją koronę.

Jakie są wskazania po zabiegu dłutowania?

Najczęściej ekstrakcja chirurgiczna trwa około 60 minut. Po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania posiłków przez 2 godziny. Należy zrezygnować także ze wzmożonej aktywności fizycznej, schylania oraz używek takich jak alkohol i papierosy na przynajmniej dobę. Dolegliwości bólowe można minimalizować, stosując zimne okłady z lodu przykładane do policzka przez bawełnianą ścierkę. Należy także pamiętać o należytej higienie jamy ustnej, jednakże uważając na ranę. Silne płukanie może spowodować oderwanie się powstałego skrzepu i prowadzić do dolegliwości związanych z poekstrakcyjnym zapaleniem zębodołu, potoczne nazywanym suchym zębodołem. W razie nieustającego krwawienia i obrzęku należy jak najszybciej zasięgnąć porady w gabinecie stomatologicznym.

Opracowanie:

Podziel się