Artykuł sponsorowany Na czym polega leczenie kanałowe

Na czym polega leczenie kanałowe

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, stosuje się w sytuacjach bardzo zaawansowanej choroby próchniczej, która oprócz szkliwa zęba zaczyna docierać także do unerwionej miazgi zębowej. W takich sytuacjach wyczyszczenie kanałów zębowych jest ostatnią szansą na uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją. Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne, dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego boimy się leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe obrosło już legendami wśród pacjentów, którzy twierdzą, że jest to najbardziej długotrwały i nieprzyjemny rodzaj zabiegu stomatologicznego. Ile jest w tym prawdy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przede wszystkim wiedzieć, że endodoncja w ostatnich latach jest jedną z najszybciej rozwijających się metod leczenia. Dziś sam zabieg jest bezbolesny i jedyny dyskomfort pacjent może odczuwać w trakcie oczyszczania i poszerzania kanałów zębowych. Nie ma się jednak czego bać, ponieważ nie trawa to wcale tak długo jak twierdzą niektóre osoby, a całe leczenie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, może zostać wykonane podczas zaledwie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe

Jak już wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, leczenie kanałowe stosowane jest wówczas, gdy próchnica zdoła dostać się w głąb zęba i zaatakowała unerwioną miazgę. W momencie, w którym dochodzi do tak zaawansowanego stanu choroby próchniczej, większość pacjentów odczuwa bardzo silny ból, który nie pozwala im na normalne funkcjonowanie. Ból ten jest spowodowany tym, że miazga zęba wypełnia kanały zębowe, i pod wpływem atakujących ją bakterii, zaczyna się rozszerzać i zwiększa się ciśnienie wewnątrz kanałów. W takich sytuacjach nie wystarczy już niestety standardowe borowanie i uzupełnienie ubytku za pomocą plomby, tylko konieczne jest wyczyszczenie również zakażonych kanałów. Jest to jednak zabieg konieczny, ponieważ jeśli nie zdecydujemy się w porę na podjęcie leczenia, próchnica będzie się dalej rozwijała, w rezultacie czego zakażony ząb będzie musiał zostać usunięty.

Przebieg leczenia kanałowego

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z nowoczesnego Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Dentica w Zawierciu: Nazwa leczenie kanałowe nie jest przypadkowa. Cały proces polega bowiem na dokładnym oczyszczeniu zainfekowanych w kanałach nerwów i tkanek krwionośnych. Kanały zębowe na początku są otwierane i wprowadza się w nie substancję, która ma niszczy zainfekowana miazgę. W zależności od osiągniętych efektów, czynność tę należy powtórzyć. Wprowadzona substancja ma za zadanie całkowite zniszczenie znajdujących się wewnątrz kanałów nerwów oraz bakterii próchnicowych. Następny etap polega na dokładnym wyczyszczeniu, poszerzeniu oraz ukształtowaniu kanałów. Wszystkie te czynności wykonuje się przy użyciu narzędzi endodontycznych. Później kanały są jeszcze wypłukiwane środkami o działaniu antybakteryjnym oraz wypełniane gutaperką. Ostatni etap polega na odbudowie zęba.

Jeżeli stajemy przed wyborem podjęcia się leczenia kanałowego lub całkowitego usunięcia zakażonego zęba, pamiętajmy że warto jest z tej szansy skorzystać. Utrata nawet pojedynczego zęba może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencję, a ewentualne uzupełnienie powstałego barku w uzębieniu zawsze będzie się wiązało ze znacznie większymi kosztami finansowymi. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas