Artykuł sponsorowany Znieczulenie ogólne w stomatologii

Znieczulenie ogólne w stomatologii

Znieczulenie ogólne znane powszechnie jako narkoza wielu osobom kojarzy się ze szpitalnymi salami operacyjnymi. Jednak w niektórych przypadkach wykorzystywana jest również w stomatologii. Kto może być zakwalifikowany do takiego zabiegu, a także jak przebiega leczenie dentystyczne w znieczuleniu ogólnym? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Kto kwalifikuje się do leczenia stomatologicznego w narkozie?

Zabiegi dentystyczne w znieczuleniu ogólnym mogą być przeprowadzane, jeśli u pacjenta wykluczono wszystkie przeciwwskazania. Zalicza się do nich m.in.: ostre infekcje dróg oddechowych, cukrzycę, problemy z tarczycą czy nerkami, a także wiele innych chorób przewlekłych. Przed przystąpieniem do leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym pacjent musi być dokładnie zdiagnozowany. Mowa tutaj o stwierdzeniu dentofobii, czyli paraliżującego strachu przed wizytą u stomatologa. Do zabiegu dentystycznego w narkozie kwalifikują się również nadpobudliwe dzieci, które nie współpracują z lekarzem, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 

Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Za prawidłowe przeprowadzenie zabiegu dentystycznego w znieczuleniu ogólnym odpowiadają dwa zespoły: anestezjologiczny i stomatologiczny. Przed przystąpieniem do leczenia niezbędna jest konsultacja lekarska, a także wykonanie określonych badań m.in. morfologii, jonogramu, EKG czy poziomu glukozy na czczo, a także wielu innych. Dzieciom dodatkowo zaleca się przeprowadzenie badania ogólnego moczu. Zabiegi dentystyczne, które odbywają się w znieczuleniu ogólnym, mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, czyli np. w przychodni stomatologicznej Vision-Dent w Markach.

Należy pamiętać również o prawidłowym przygotowaniu organizmu do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Zaleca się, aby pacjent minimum 6 godzin przed przystąpieniem do leczenia nie przyjmował pokarmów, a w przypadku płynów czas ten wynosi 4 godziny. Wszystkie szczegółowe zalecenia przekazuje pacjentowi lekarz stomatolog.

Jakie zabiegi dentystyczne wykonuje się w narkozie?

W znieczuleniu ogólnym można wykonywać wszystkie zabiegi zarówno leczenie próchnicy, jak i endodoncję. Najczęściej jednak przeprowadza się ekstrakcje zębów, leczenie kanałowe czy wszczepianie implantów. Wymienione zabiegi w znieczuleniu ogólnym z pewnością pozwalają uniknąć pacjentowi bólu i przewlekłego dyskomfortu w trakcie leczenia. Natomiast lekarz stomatolog może dokładnie i z należytą starannością przeprowadzić skomplikowany zabieg w trakcie jednej wizyty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas