Materiał Partnera Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Zdrowie powinno być dla nas bardzo ważne. Od tego, jak się czujemy zależy wiele rzeczy, np. samopoczucie, dlatego musimy dbać o zdrowie, niezależnie od tego, co nam dolega. Jednym z powszechnie występujących problemów zdrowotnych są bóle zębów. Nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. W leczeniu zębów specjalizują się stomatolodzy, którzy oferują m.in. zabiegi związane ze stomatologią zachowawczą. Czym dokładnie jest stomatologia zachowawcza?

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologię zachowawczą inaczej nazywa się stomatologią ogólną. Jest to najbardziej podstawowa część usług stomatologicznych, które wykonywane są w gabinetach dentystycznych. Dział stomatologii zachowawczej obejmuje profilaktykę zębów oraz leczenie próchnicy.

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze zęby były zdrowe, a także ładnie się prezentowały, to musimy pamiętać o ciągłym dbaniu o nie. Główną rzeczą, którą w tym celu powinniśmy wykonywać jest prawidłowa higiena zębów i jamy ustnej. Poza tym naszym zadaniem jest regularne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych, w celu dokonywania badań kontrolnych. Specjaliści w tej branży z NZOZ medicus-dent zalecają, by na takie wizyty zgłaszać się co pół roku. Takie postępowanie zagwarantuje nam zdrowe zęby, a w przypadku jakichkolwiek problemów z nimi, umożliwi szybkie wykrycie ubytków, czy innych kłopotów. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa najczęściej pozwalają pacjentom unikać nieprzyjemnych i kosztownych zabiegów, jakim jest np. leczenie kanałowe.

Leczenie próchnicy

Jednym z głównych zadań lekarza stomatologa, który zajmuje się obszarem stomatologii ogólnej jest postawienie prawidłowej diagnozy. Poza tym dentysta ze stomatologii zachowawczej może dobrać odpowiednie metody leczenia powstałych ubytków zębowych. Szybsze wykrycie ubytku sprawia, że próchnica będzie w mniej zaawansowanym stanie. W związku z tym zabieg wymagany do jej wyleczenia będzie prostszy.

Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna i zapobiega próchnicy, ponieważ powstawanie dziur w zębach jest skutkiem bakterii, które gromadzą się na płytce nazębnej. Jeśli nie będziemy dbali o nasze zęby, jak również nie będziemy stosowali higieny jamy ustnej, wówczas próchnica będzie narastać, co w efekcie będzie prowadziło do rozmiękczenia szkliwa zęba.

Leczenie próchnicy we wczesnych jej stadiach, czyli gdy na zębie widoczne są małe plamki, polega na oczyszczeniu zębów i położeniu na nich fluoru w postaci żelu lub lakieru. Natomiast, gdy próchnica przedostała się już przez szkliwo i spowodowała powstanie ubytku, wtedy wymagane jest oczyszczenie zęba i założenie plomby. Jeśli nie będziemy leczyli próchnicy, to może ona doprowadzić do całkowitego zniszczenia zęba i może dotrzeć do jego miazgi. W takiej sytuacji odczuwalny będzie silny ból. Jedynym ratunkiem w takich przypadkach jest leczenie endodontyczne.

Opracowanie:

NZOZ Medicus-Dent Aneta Leszczyńska-Suleja

Katowice , Słowackiego 29 lok. 1

Podziel się