Artykuł sponsorowany Na czym polega medycyna holistyczna?

Na czym polega medycyna holistyczna?

Nazwa „medycyna holistyczna” pochodzi od greckiego słowa holos, czyli "całość". Jej głównym założeniem jest to, że opiera się na założeniu, iż człowiek jest układem całościowym, a niektóre choroby są "chorobami duszy" i mogą wynikać na przykład z niewyleczonych problemów psychicznych.

Podstawy medycyny holistycznej

Medycyna holistyczna to w zasadzie bardziej filozofia czy światopogląd dotyczący uprawiania medycyny niż określona metoda praktyk leczniczych. Holistyczne podejście do zdrowia reprezentuje medycyna chińska. Medycyna holistyczna zakłada, że organizm pacjenta i poszczególne sfery jego życia stanowią jednorodną całość. Ciało, umysł, dusza i emocje stanowią jedność i gdy szwankuje jedno, zaczynają też niedomagać inne obszary. Leczenie polega na przywróceniu harmonii we wszystkich obszarach życia, a nie na leczeniu danego fragmentu ludzkiego organizmu. Poprawa w jednym obszarze życia przynosi również poprawę w innych obszarach. Często lekarze odwołujący się do zasad medycyny holistycznej stosują w praktyce leczniczej metody medycyny naturalnej. Do najczęściej wymienianych chorób, których przyczyn można szukać  w sferze emocjonalnych przeżyć i które są leczone metodą holistyczną należą przewlekłe migreny lub alergie. Poza tym astma, choroby wrzodowe żołądka, choroby niedokrwienne serca, łysienie plackowate, łuszczyca i cukrzyca.


Medycyna holistyczna a niekonwencjonalna

Medycyna holistyczna różni się zasadniczo od medycyny niekonwencjonalnej. Medycyna niekonwencjonalna polega na stosowaniu praktyk leczniczych, których skuteczność nie jest udowodniona naukowo. Jej efekty  poparte są tylko i wyłącznie tradycją, jak na przykład akupunktura. Medycyna holistyczna korzysta z metod medycyny naturalnej takich jak ziołolecznictwo, aromaterapia, masaż i techniki relaksacyjne, czyli pozostaje w ramach metod o naukowo potwierdzonej skuteczności. W medycynie holistycznej metody lecznictwa naturalnego traktowane są jako pomocnicze, pomagające przywrócić harmonię w sferach życia pacjenta, których nie można usprawnić na drodze farmakoterapii. Stanowi to powód do jej nieufnego postrzegania przez konserwatywnych przedstawicieli podejścia akademickiego. Dodatkowo jest ona mylona z medycyną alternatywną, co może wprowadzać zamieszanie.

Obecnie nieufne traktowanie medycyny holistycznej to powoli przeszłość. Stało się tak zapewne dlatego, że nastąpił jej szybki rozwój, który bazował na najnowszych osiągnięciach techniki. Powstało wiele profesjonalnych gabinetów, a pacjenta zaczęto postrzegać nie jako przypadek, ale zastosowano indywidualne podejście

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas