Artykuł sponsorowany Czy oliwa z oliwek jest zdrowa?

Czy oliwa z oliwek jest zdrowa?

Oliwa z oliwek znana jest już od tysięcy lat. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niesamowitemu aromatowi i smakowi, ale przede wszystkim cennym witaminom i nienasyconym kwasom tłuszczowym. Jej właściwości doceniane są zarówno w kuchni w trakcie komponowania potraw, jak również kosmetyce. Sprawdź dlaczego i czy istnieją przeciwwskazania do stosowania oliwy. 

obraz_1

Oliwa z oliwek i jej właściwości prozdrowotne

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi włoska oliwa z oliwek, czy też pochodząca z innego kraju, jej spożywanie niesie ze sobą szereg dobrodziejstw dla naszego organizmu. Wśród nich mowa między innymi o obniżaniu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie - przyczynieniu się do poprawy funkcjonowania układu krążenia. Warto ponadto docenić oliwę z oliwek za jej zawartość kwasów tłuszczowych, w tym jednonienasyconego kwasu oleinowego, jak również witaminy E. 

Niewątpliwą królową wśród oliw jest oliwa z oliwek extra virgin. W praktyce mowa o oliwie z pierwszego tłoczenia. Oprócz wspomnianych wcześniej kwasów tłuszczowych stanowi cenne źródło przeciwutleniaczy. Nic więc dziwnego, że jest również nazywana “płynnym złotem”. Ma na to również wpływ obecność wielu witamin takich jak tych z grup A, B, C, D, E i K. Dodatkowo to skarbnica potasu, magnezu i fosforu. Warto również wspomnieć o oleuropeinie. Jest to naturalna substancja chemiczna występująca w liściu oliwnym, jak również owocach oliwki europejskiej. W starożytności Grecy wykorzystywali ów liść jako lekarstwo na różnego rodzaju dolegliwości. 

To, co przemawia także za spożywaniem oliwy z oliwek to fakt, że w znaczny sposób reguluje pracę układu pokarmowego wspomagając procesy trawienia. Jest bardzo pomocna w profilaktyce wrzodów żołądka jak również tworzenia się nieżytów. Można również po nią sięgać, kiedy chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy. Wszystko dlatego, że istotnie przyczynia się do poczucia sytości. Dodatkowo oliwa z oliwek powinna być wprowadzona do diety osób zmagających się z cukrzycą. Wszystko dlatego, iż pomaga w wyrównaniu poziomu cukru we krwi. Nie bez znaczenia pozostaje także jej działanie antyoksydacyjne. Przeciwdziała bowiem pojawianiu się chorób cywilizacyjnych. Może przyczynić się do profilaktyki nowotworowej, jak również spowolnienia procesów starzenia. Oliwa z oliwek wykazuje ponadto działanie antywirusowe i antybakteryjne. Stymuluje układ immunologiczny i w dużym stopniu chroni organizm przed atakami mikroorganizmów. 

obraz_3

Oliwa z oliwek - zastosowanie w kosmetyce

Dobrej jakości oliwa extra virgin powinna gościć nie tylko na naszych talerzach. Jej ogromny potencjał wykorzystywany jest również w branży beauty i nie bez powodu. To moc składników o dobroczynnym działaniu, które pozwalają poprawić kondycję m.in. skóry i włosów.

Jednymi z jej najważniejszych właściwości kosmetycznych są te nawilżające. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia przyczyniają się do odbudowy bariery hydrolipidowej, która chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Dzięki temu staje się lepiej nawilżona i miękka, a co za tym idzie, nabiera zdrowego wyglądu. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno tym samym jest składnikiem wielu balsamów i kremów - zarówno na dzień, jak i na noc.

Naturalna oliwa z oliwek to doskonała alternatywa dla środków do demakijażu. Tłuszcze znakomicie rozpuszczają kolorowe kosmetyki, w tym m.in. tusz do rzęs czy podkład. Ponadto przyczynia się do redukcji m.in. przebarwień czy zmian trądzikowych.

Oliwa to także absolutny must have dla osób, które zmagają się z przesuszeniem skóry. Pomaga regulować ilość produkowanego sebum, a także dobrze natłuszcza naskórek. Dzięki temu szybciej i skuteczniej się regeneruje, a ubytki zostają wygładzone.

Produkt od renomowanych producentów to także duże wsparcie dla kuracji anti-aging. Skóra zaczyna tracić swoją jędrność, gęstość i elastyczność już po 25. roku życia, a wprowadzenie do swojej codziennej diety niefiltrowanej i nieoczyszczanej oliwy z oliwek to duży krok w stronę przywrócenia jej młodego wyglądu.

Co ciekawe, oliwa z oliwek można również znaleźć w składzie naturalnych mydeł. Dobrze oczyszczają skórę, a ponadto ją nawilżają i nie powodują podrażnień. Można również stosować ją “solo” - do zabiegu domowego olejowania włosów, które mają tendencję do puszenia się i przesuszania.

obraz_2

Oliwa z oliwek - kto powinien na nią uważać?

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi grecka oliwa z oliwek czy też pochodząca z innego regionu Europy, niektóre osoby powinny uważać z jej stosowaniem. Mimo że jest naturalnym olejem roślinnym, jest bardzo kaloryczna. Jedna łyżka to ok. 119 kcal, dlatego też trzeba dokładnie odmierzać jej ilość podczas przygotowywania posiłków - zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej.

Oliwa z oliwek nie jest wskazane w przypadku osób, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego (IBS). Jej spożycie może przyczynić się do zaostrzenia objawów choroby. 

Jeśli mamy alergię na owoce drzewa oliwnego, powinniśmy całkowicie wyeliminować oliwę z oliwek zarówno z jadłospisu, jak i kosmetyczki. Z powodzeniem można jednak sięgnąć po równie dobrą alternatywę jak np. olej z awokado.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas