Materiał Partnera Leczenie ortodontyczne w klinice JB Stomatologia

Leczenie ortodontyczne w klinice JB Stomatologia

Ortodoncja stanowi istotny element leczenia stomatologicznego oferowanego przez szczeciński gabinet JB Stomatologia. Ma ona ogromne znaczenie nie tylko w zakresie zdrowia zębów i dziąseł, ale także walorów estetycznych. Coraz częściej na leczenie ortodontyczne kierowane są nie tylko dzieci, ale także dorośli, a aparat ortodontyczny przestaje być powodem do wstydu.

Kiedy potrzebne jest leczenie ortodontyczne?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu. Z tego też powodu kojarzona jest raczej ze stomatologią kosmetyczną, której celem jest poprawienie wyglądu naszych zębów. Świadomość, że korygowanie wad zgryzu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszej szczęki, wciąż jest mniejsza, ale sukcesywnie rośnie. Gabinet JB Stomatologia zajmuje się leczeniem ortodontycznym zarówno dorosłych, jak i dzieci – wraz ze wzrostem wiedzy o znaczeniu ortodoncji zwiększa się liczba tych pierwszych decydujących się na aparat ortodontyczny.

Wady zgryzu, które są podstawowym wskazaniem do leczenia ortodontycznego, mogą mieć różne przyczyny. Wyróżniamy wśród nich trzy podstawowe grupy:

  • dziedziczone wady zgryzu (między innymi progenia oraz diastema),
  • nabyte wady zgryzu (będące wynikiem czynników środowiskowych),
  • wady zgryzu nabyte poprzez połączenie czynników środowiskowych i skłonności genetycznych (tak zwane zmiany ewolucyjne, które są typowe dla danego pokolenia czy społeczeństwa).

Czynniki środowiskowe prowadzące do powstania wad zgryzu to między innymi złe układanie niemowlaka do snu, stosowanie smoczków o niewłaściwym kształcie, ssanie kciuka czy nieustanne oddychanie przez usta. Również zniszczenia spowodowane próchnicą lub przedwczesne wypadnięcie zębów mlecznych negatywnie wpłyną na nasz zgryz.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzenie leczenia ortodontycznego możliwe jest tak samo w przypadku osób dorosłych, jak dzieci. Najczęściej do ortodonty trafiają pacjenci w wieku od 8 do 16 roku życia. Nieprawdą jest powszechny mit o tym, że korekta wad zgryzu u dorosłych jest niemożliwa. Należy jednak zaznaczyć, że im później podjęte zostanie leczenie, tym dłuższy i bardziej skomplikowany będzie to proces. Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego w gabinecie JB Stomatologia jest sanacja jamy ustnej, co oznacza wyleczenie zębów w miarę możliwości. W jej ramach przeprowadza się między innymi uzupełnienie ubytków, likwidację stanów zapalnych, czyszczenie kieszonek dziąsłowych czy ekstrakcję zębów.

Aparat ortodontyczny, którego noszenie jest najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą leczenia wad zgryzu, może zostać założony jedynie u tak przygotowanego pacjenta. Stosowane są tu różne rodzaje aparatów. Ruchome i kolorowe specjaliści z JB Stomatologia proponują zazwyczaj dzieciom, ale podkreślają, że dorośli również mogą sięgnąć po inne rozwiązania niż klasyczne metalowe zamki. Coraz częściej pacjenci decydują się na zamki kompozytowe, ceramiczne lub z kryształu górskiego.

Podziel się