Materiał Partnera W jaki sposób leczyć próchnicę?

W jaki sposób leczyć próchnicę?

W naszej jamie ustnej bytuje ponad 300 gatunków bakterii. Jednak nie wszystkie powodują problemy z uzębieniem. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są drobnoustroje, które rozkładają cukry. W procesie rozkładu wytwarzane są kwasy, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa.  Problemy z próchnicą dotyczą większości Polaków- zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak skutecznie ją leczyć?

Cukier- wróg zdrowych zębów

Nasza dieta powinna być różnorodna , bogata w warzywa, owoce oraz białko wysokiej jakości. Odpowiednio zbilansowane posiłki zapewniają nam dobre samopoczucie oraz zdrowie. Niestety w jadłospisie wielu osób dominuje wysoko przetworzone jedzenie o dużej zawartości cukru. Słodycze, kolorowe napoje oraz fast foody spożywane w nadmiarze, nie służą zdrowiu naszych zębów. Pokarmy te dostarczają drobnoustrojom pożywki, co z biegiem czasu, skutkuje chorobą próchnicową. Pierwszym krokiem w leczeniu próchnicy, powinna być zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie spożycia cukrów prostych.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Leczenie zaawansowanej próchnicy bywa problematyczne. Tymczasem, dużo prościej jest chorobie zapobiegać, niż ją leczyć.  O zęby należy dbać każdego dnia, pamiętając o ich systematycznym szczotkowaniu. Kontrole wizyty u stomatologa to także konieczność. Dentysta każdorazowo podda badaniu stan naszego uzębienia i udzieli cennych wskazówek, co do dalszej pielęgnacji. Drobne ubytki, które są leczone na bieżąco, nie wyrządzą takich szkód jak rozprzestrzeniona próchnica. Jak informuje pani Alicja Brzeska- stomatolog z nadmorskiego Centrum Medycznego „Adent”- nieleczona choroba może prowadzić do całkowitego zniszczenia zębów, co wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi oraz niemożnością spożywania pokarmów. Wielu pacjentów wciąż obawia się regularnie odwiedzać dentystę, mając na uwadze stosowane niegdyś metody leczenia, które nie były zbyt delikatne. Obecnie stomatologia jest tak rozwiniętą dziedziną medycyny, że niemal każdy zabieg wykonywany jest bezboleśnie przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy zależne jest przede wszystkim od stopnia jej rozprzestrzenienia się na zębach oraz od stanu samych kości. Dobry stomatolog zastosuje dostępne metody do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Próchnicę początkową leczy się techniką reminalizacji. Dentysta profesjonalnie oczyszcza zęby, a następnie nakłada na nie specjalistyczny preparat, który wspomaga odbudowę szkliwa. Gdy w zębach widoczne są ubytki, należy je zaplombować, by zahamować postęp choroby. Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy.

Opracowanie:

Podziel się