Artykuł sponsorowany Kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy

Kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy

Kolposkopia jest metodą badania dolnych partii kobiecego ciała związanych układem rozrodczym. W praktyce polega ona na dokładnym oględzinach szyjki macicy. Dzięki takim działaniom można ustalić stan zdrowia pacjentki i wykryć ewentualne problemy. Inne części ciała, które poddaje się oględzinom, to srom oraz pochwa. Wskazaniem do tego badania jest m.in. ciąża. Jak wygląda ten zabieg?

Jak wygląda kolposkopia?

Badanie, jakim jest kolposkopia, przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Przed tym często jednak wykonuje się cytologię, czyli test przesiewowy. Podczas badania pacjentka spoczywa w wygodnej pozycji, a lekarz przy użyciu wziernika rozwiera pochwę w celu uwidocznienia szyjki macicy. Tak przygotowany narząd poddaje się oględzinom, używając w tym celu kolposkopu.

– Urządzenie optyczne, jakim jest kolposkop, zapewnia lepszą widoczność naczyń krwionośnych oraz wszystkich elementów szyjki, włącznie z nabłonkiem. Analizie podlega także wydzielina, która może wskazywać na obecność infekcji lub stanu chorobowego – informuje pracownik Centrum Medycznego z Katowic.

Istotną czynnością podczas tego badania jest także oczyszczenie szyjki macicy przy użyciu soli fizjologicznej. Zapewnia to lepszą widoczność ewentualnych zmian. Lekarz używa również innych roztworów, które po kontakcie z ciałem mogą wykazać wiele nieprawidłowości, takich jak rak szyjki macicy.

Ile trwa badanie kolposkopem i czy jest bolesne?

Ginekologiczne badanie, jakim jest kolposkopia, nie jest bolesne i trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Czas ten może wydłużyć się w przypadku, gdy lekarz będzie musiał pobrać próbkę histopatologiczną. Po takim badaniu nie ma na ogół szczególnych zaleceń, gdyż jest ono mało inwazyjne. Wynik zazwyczaj udostępnia się bezpośrednio po zakończeniu oględzin.

Jak przygotować się do kolposkopii?

Na kolposkopię należy zgłosić się około 4 dni po zakończonej menstruacji. Warto także wiedzieć, że pacjentka nie może mieć w tym czasie zapaleń i infekcji lub też przyjmować globulek. Po takim leczeniu również należy odczekać kilka dni.

Według wielu źródeł na kilka dni przed kontrolą macicy nie powinno się współżyć, dokonywać irygacji pochwy lub też poddawać innym badaniom ginekologicznym. Dokładne wskazania w tym zakresie warto uzgodnić z lekarzem, u którego planowana jest wizyta.

Kto wynalazł kolposkopię?

Badanie kolposkopem wynalazł Hans Hinselmann, czyli niemiecki ginekolog. Odkrycie to miało miejsce w roku 1925 i na stałe zrewolucjonizowało dziedzinę ginekologii. Z biegiem czasu udoskonalano używane w tym celu urządzenia, a obecnie stosowane kolposkopy wykazują wysoką skuteczność w diagnozie wielu schorzeń.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas