Artykuł sponsorowany Zalety laparoskopii przezpochwowej

Zalety laparoskopii przezpochwowej

Laparoskopia to już od dawna najchętniej wykonywany rodzaj ginekologicznego zabiegu diagnostyczno-operacyjnego. Takie badanie jest wykonywane w celu pobrania fragmentów podejrzanych tkanek do analizy oraz w celu wykonania niektórych rodzajów zabiegów operacyjnych, czyli usunięcia zaobserwowanych zmian patologicznych. Laparoskopia może być wykonana na dwa sposoby, albo metodą tradycyjną, po nacięciu powłoki jamy brzusznej, albo przezpochwowo.  W tym drugim przypadku  mowa o hydrolaparoskopii THL. Taki zabieg jest przede wszystkim dużo mniej inwazyjny.  Więcej na ten temat piszemy w artykule.

Co to jest hydrolaparoskopia – jakie mogą być wskazania do wykonania?

Hydrolaparoskopia, czyli laparoskopia przezpochwowa w skrócie nazywa się badaniem THL, z ang. Transvaginal Hydrolaparoscopy. Jest to rodzaj badania endoskopowego, które umożliwia precyzyjne wykrycie różnego rodzaju patologii w obrębie miednicy mniejszej oraz w obrębie błony śluzowej jajowodów.  W praktyce badanie to umożliwia np. zdiagnozowanie u pacjentki endometriozy oraz odkrycie innych przyczyn powstania niepłodności o nieustalonej wcześniej przyczynie. Hydrolaparoskopia coraz częściej zastępuje w diagnostyce ginekologicznej stosowaną wcześniej metodę laparoskopii, która polegała na wprowadzeniu do otrzewnej, po wcześniejszym wykonaniu nacięcia w powłoce brzusznej, narzędzi optycznych oraz mikronarzędzi chirurgicznych. Obecnie powoli odchodzi się jednak od takiego sposobu wykonania laparoskopii ze względu na dużą inwazyjność zabiegu, konieczność wykonania go w znieczuleniu ogólnym z intubacją, bólem pooperacyjnym oraz pozostawieniem na brzuchu blizn. Pomimo iż metoda ta dawała dużo możliwości diagnostycznych i operacyjnych, wiązała się też z ryzykiem powstania różnego typu powikłań pooperacyjnych, w związku z czym obecnie jest zastępowana będącą tematem naszego artykułu hydrolaparoskopią, czyli laparoskopią przezpochwową. Czym różni się ten zabieg od klasycznej laparoskopii?

Na czym polega laparoskopia przezpochwowa?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w KatowicachW porównaniu do klasycznej laparoskopii, największą zaletą hydrolaparoskopii jest jej niewielka inwazyjność. Laparoskopia przezpochwowa także wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Badanie rozpoczyna się od przezpochwowego badania ginekologicznego, które ma na celu danie lekarzowi możliwości zapoznania się z budową anatomiczną pacjentki oraz wykluczenie obecności jakichkolwiek przeciwwskazań do zabiegu właściwego. Sama hydrolaparoskopia wykonywana jest z użyciem niewielkiego, mającego jedynie kilka milimetrów średnicy endoskopu, który posiada własne źródło światła oraz kamerkę. Endoskop wprowadza się do pochwy po wcześniejszym wykonaniu niewielkiego nacięcia w jej tylnym sklepieniu. Taki sposób wprowadzenia endoskopu sprawia, że nie ma konieczności nacięcia powłok jamy brzusznej, co znacznie ułatwia sam zabieg. Ogranicza też ilość możliwych późniejszych nieprzyjemnych objawów oraz przyspiesza  powrót pacjentki do pełnej sprawności.

Na czas wykonania badania jama brzuszna jest wypełniana niewielką ilością soli fizjologicznej. Stworzenie płynnego środowiska znacznie ułatwia obserwację jajowodów. Cały zabieg trwa bardzo krótko, bo zaledwie 10-20 minut.

Jakie są zalety laparoskopii przezpochwowej?

Największymi zaletami hydrolaparoskopii, czyli laparoskopii przezpochwowej są brak pozostania po zabiegu blizn, zmniejszone ryzyko pojawienia się po zabiegu powikłań oraz znaczne zmniejszenie powstałych w wyniku zabiegu dolegliwości bólowych. W przypadku hydrolaparoskopii te zazwyczaj mijają po zaledwie jednym dniu. Bardzo dużą zaletą przeprowadzonego w taki sposób zabiegu jest również możliwość dokładnej oceny jajowodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas