Artykuł sponsorowany Hormony wpływające na płodność

Hormony wpływające na płodność

Wiele osób, które chcą posiadać potomstwo w momencie, w którym podejmują stosowną decyzję, stają przed poważnym problemem polegającym na tym, że mimo podejmowania przez długi czas starań, niestety nie udaje się zajść w ciążę. Takie problemy dotyczą niestety coraz większej liczby młodych ludzi. Przyczyny ich powstawania mogą być bardzo różne, jednak jedną z najczęstszych są zaburzenia hormonalne u przyszłej mamy, u przyszłego taty lub u obojga przyszłych rodziców. W naszym artykule opisujemy, które hormony mają największy wpływ na naszą płodność.

Hormony mają szczególne znaczenie dla płodności

 

Według prowadzonych przez specjalistów szacunków, problemy hormonalne mogą dotyczyć nawet 40% kobiet, które są w wieku rozrodczym oraz niewiele mniejszej grupy mężczyzn. Niewłaściwa gospodarka hormonalna i stężenie niektórych hormonów może powodować u kobiet niewłaściwą owulację i pracę jajników oraz nieprawidłowości w rozwoju ciąży. U mężczyzn z kolei zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do spadku libido oraz do zaburzeń erekcji. O niepłodności mówi się wówczas, gdy przez rok podejmowania prób, tzn. regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych, parze nie udaje się zajść w ciążę.

Jakie hormony mają największy wpływ na powstawanie niepłodności? 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kliniki Niepłodności Angelius Provita w Katowicach:

W przypadku kobiet zaburzenia hormonalne mają bardzo duży wpływ na wiele aspektów ich życia, także na powstanie problemów z płodnością. W tym przypadku szczególne znaczenie ma stężenie takich hormonów, jak: hormony antymullerowskiego AMH, hormonu folikulotropowego FSH, hormonu luteinizującego LH, prolaktyny oraz progesteronu. Niektóre z nich mogą być także przyczyną problemów z płodnością u mężczyzn, w tym przypadku jednak największe znaczenie ma stężenie testosteronu.

Jaką rolę pełnią poszczególne, wskazane przez naszego rozmówcę hormony?

    • Hormon AMH – Hormon antymullerowski pełni u kobiet bardzo ważną funkcję w folikugenezie jajnikowej. Wykonanie badania stężenia AMH u kobiet jest jednym z podstawowych elementów diagnostyki niepłodności i oceny rezerwy jajnikowej.
    • Hormon FSH – Ten hormon jest odpowiedzialny za stymulowanie I wpływanie na wzrost gonad, czyli jajników I jąder. Wysokość stężenia FSH jest więc istotna zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. I w jednym i drugim przypadku sygnałem ostrzegawczym jest zbyt duże stężenie tych hormonów. U kobiet jest bowiem oznaką wygaszania czynności jajników i niskiego stężenia estrogenów.
    • Hormon LH – Hormony LH należą do tej samej rodziny co hormony FSH. Ich funkcje są jednak nieco inne. Hormon LH odpowiada u kobiet za jajeczkowanie oraz powstawanie wydzielającego progesteron ciałka żółtego. U mężczyzn natomiast hormony LH znajdują się w będących częścią jąder komórkach Leydiga i są odpowiedzialne za stymulowanie produkcji testosteronu.
    • Prolaktyna – Stężenie tego hormonu także ma znaczenie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet jest jednak szczególnie istotny już w trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka, ponieważ jego główną rolą jest stymulowanie gruczołu mlekowego w celu laktacji. U mężczyzn natomiast jego zbyt duża ilość może być przyczyną niepłodności, ponieważ może hamować sekrecję testosteronu.
    • Progesteron – Jest to rodzaj hormonu sterydowego, który normalnie jest wytwarzany w komórkach ciałka żółtego, natomiast w okresie ciąży w łożysku. Rolą progesteronu jest przekształcanie w fazie wydzielniczej śluzówki macicy w bogatą w gruczoły tkankę, która będzie przygotowana do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jajeczka. Stężenie progesteronu jest też istotne później, już w trakcie trwania ciąży, ponieważ hormon ten jest odpowiedzialny za hamowanie skurczy miometrium.
    • Testosteron – Określenie stężenia testosteronu ma szczególnie duże znaczenie u mężczyzn. Jest on bowiem odpowiedzialny za wspomaganie drugorzędowych cech płciowych i podtrzymywanie czynności prostaty. Testosteron występuje także u kobiet i zbyt duże jego stężenie może być przyczyną zaburzeń płodności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas