Artykuł sponsorowany Kolposkopia – pogłębione badanie dolnych dróg rodnych kobiety

Kolposkopia – pogłębione badanie dolnych dróg rodnych kobiety

Wykonywanie regularnych badań ginekologicznych pozwala na zachowanie pełni zdrowia na długie lata. Dotyczy to zarówno młodych kobiet, jak i pań nieco starszych, które powinny wykonywać regularne badania jak cytologia, usg czy mammografia.  Jednak w przypadku, kiedy wyniki badań cytologicznych są niepokojące lekarz ginekolog wykonuje dodatkowe badanie zwane kolposkopią w celu sprawdzenia, w jakim stanie są dolne partie układu rozrodczego kobiety.

Kiedy przeprowadzić kolposkopię?

Kolposkopia to badanie, które wykonuje się w przypadku złych badań cytologicznych. Jednak wskazania do przeprowadzenia kolposkopii to też wystąpienie zmian chorobowych sromu, zmian polipowatych oraz torbielowych szyjki macicy, nawracających stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy. Również w przypadku, kiedy u pacjentki występują plamienia z dróg rodnych lekarz ginekolog może zlecić dodatkowe badania kontrolne. Kolposkopia jest zalecana kontrolnie po operacjach narządów rodnych kobiety spowodowanych zmianami nowotworowymi. Pozwala ona na określenie kondycji narządów oraz jest badaniem profilaktycznym wielu chorób układu rozrodczego.. Podstawowym celem kolposkopii jest też wykrycie zmian nowotworowych, szczególnie groźnego raka szyjki macicy. Kolposkopia pozawala też zweryfikować czy pacjentka jest zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz czy występują zmiany bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze dróg moczowych i rodnych.  Wczesne wykrycie niepokojących zmian daje szansę na szybkie i skuteczne wyleczenie ewentualnych zmian.

Przygotowanie do badania

Przeprowadzenie badań różnego rodzaju wymaga od pacjenta dostosowania się do konkretnych wytycznych. Podobnie jest w przypadku kolposkopii, która przed wykonaniem badania wymaga zrobienia w gabinecie ginekologicznym aktualnej cytologii. Dopiero pełne wyniki cytologiczne dają obraz tego, czy w organizmie pacjentki dzieje się coś niepokojącego i lekarz ginekolog podejmuje ostateczną decyzję o podjęciu dalszych badań. Warto wiedzieć, że aby wyniki kolposkopii były miarodajne i jednoznaczne na tydzień przed badaniem nie należy współżyć. Ponadto nie powinno dochodzić do innej penetracji pochwy. Badanie nie jest przeprowadzane w czasie menstruacji, ponieważ obraz badania nie będzie miarodajny. Lekarz ginekolog nie przeprowadzi też badania w przypadku zachorowania na jakąkolwiek infekcję pochwy lub dróg moczowych. Pacjentka, która decyduje się na kolposkopię powinna być, więc zdrowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas