Materiał Partnera Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?

Dbałość o higienę jamy ustnej jest bardzo ważna, bo zęby są niezwykle podatne na infekcje i zapalenia spowodowane rozkładającymi się resztkami pokarmów. Mnożące się bakterie stanowią poważne zagrożenie. Zaniedbania dotyczące codziennej higieny zazwyczaj skutkują przykrymi dolegliwościami. Jedną z nich jest zapalenie miazgi zębowej, które bezwzględnie wymaga leczenia kanałowego. Kiedy jest ono konieczne?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest metodą zaradczą na zapalenie miazgi zębowej. Taki stan może być zarówno efektem długotrwałych zaniedbań, jak i urazów, którym poddawane są zęby. Najczęściej jednak chora miazga to efekt nieleczonej próchnicy. We wnętrzu zęba zachodzą nieodwracalne zmiany, natomiast na zewnątrz jest on w stosunkowo dobrym stanie. Wtedy leczenie endodontyczne jest jedynym sposobem na uratowanie zęba oraz zachowanie jego funkcji.

Kiedy zachodzi konieczność leczenia kanałowego?

W przypadku pewnych dolegliwości konieczne jest leczenie kanałowe w wyspecjalizowanych gabinetach, takich jak Vita Centrum. Za takim zabiegiem przemawia na przykład ból zęba, który wizualnie nie wygląda na zniszczonego. Ponadto zapalenie miazgi zębowej podejrzewa się w przypadku nadwrażliwości na zimno i ciepło czy bólu przy jedzeniu. Problemy zwiastuje też zmiana koloru zęba lub opuchnięte dziąsła.

Niekiedy leczenie kanałowe przeprowadza się powtórnie, gdy pierwszy taki zabieg wykonany był niedokładnie. W czasach, gdy w stomatologii jeszcze nie było znane leczenie mikroskopowe, istniało niebezpieczeństwo niedokładnego oczyszczenia kanałów korzeni. Po pewnym czasie pozostałości chorej miazgi zwykle powodują nowe stany zapalne. Jeżeli do tego dochodzi, konieczne jest powtórne leczenie kanałowe.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zaczyna się od prześwietlenia zęba. Stomatolog musi mieć dokładny obraz zmienionych chorobowo kanałów, by móc dokładnie oczyścić je z chorej miazgi. W nowoczesnych gabinetach używa się specjalnych mikroskopów zabiegowych, które w tym pomagają.

Po usunięciu chorej miazgi wnętrze zęba jest dokładnie dezynfekowane i osuszane. Następnie wypełnia się go specjalistycznymi materiałami, które uniemożliwiają ponowne zakażenie. Ząb jest zamknięty, uszczelniony i niepodatny na bakterie. Jeżeli korona uległa jakimkolwiek uszkodzeniom, to właśnie wtedy jest okazja do jej naprawy lub nadbudowy za pomocą kompozytu. Większe ubytki zęba kwalifikują się do odbudowy protetycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas