Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o reendodoncji?

Co warto wiedzieć o reendodoncji?

Reendodoncja, czyli powtórne leczenie kanałowe, jest dość częstym zabiegiem wykonywanym w gabinetach stomatologicznych. Przyczyną konieczności wykonania zabiegu reendodoncji jest nieskuteczne leczenie kanałowe, które wykonane zostało w przeszłości. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co warto wiedzieć o reendodoncji. Zapraszam do lektury.

Czym jest reendodoncja i dlaczego się ją wykonuje?

Reendodoncja jest powtórnym leczeniem kanałowym zęba. Najczęściej przyczyną konieczności jej przeprowadzenia jest niedokładne wyczyszczenie kanałów z chorobowo zmienionej miazgi podczas wcześniejszego zabiegu. Stomatolog dokładnie czyści kanały, odkaża je i odpowiednio przygotowuje do ponownego wypełnienia specjalnym materiałem. Następnie należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba, aby specjalista mógł ocenić, czy praca została wykonana prawidłowo i czy kanał jest dokładnie wypełniony. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, stomatolog odbudowuje koronę zęba, wykorzystując do tego odpowiednio dobrane uzupełnienie.

Powtórzenie zabiegu endodoncji jest konieczne wówczas, gdy w kanałach wcześniej leczonego zęba wciąż znajduje się zainfekowana bakteriami miazga. Często zdarza się, że pacjent zakończył leczenie endodontyczne nawet kilka lat wcześniej, nie mając świadomości, iż przebiegło ono nieskutecznie. Niespodziewanie pojawiają się dolegliwości bólowe, które skłaniają pacjenta do wizyty w tym samym lub innym gabinecie stomatologicznym, gdzie okazuje się, że leczenie należy powtórzyć. Decydując się na wizytę, warto zatem wybrać sprawdzony gabinet dentystyczny, taki jak np. Codzienna Stomatologia w Mysłowicach.

Skąd dowiedzieć się, czy ząb musi być ponownie leczony kanałowo?

Powtórne leczenie kanałowe jest konieczne wówczas, gdy pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe w obrębie zęba, który przeszedł zabieg endodoncji. Ząb wyleczony poprawnie nie powinien sprawiać żadnego dyskomfortu, ponieważ jego kanały wypełnione są materiałem, który nie jest unerwiony. Ząb boli wówczas, kiedy w jego kanałach znajduje się jeszcze zainfekowana miazga. Nieskutecznie wyleczony ząb może boleć w sposób ciągły lub jedynie pobolewać. Oba przypadki świadczą o tym, że endodoncja nie przebiegła poprawnie. Ból często jest pulsujący i nasila się w nocy, kiedy pacjent znajduje się w pozycji leżącej.

Reendodoncja to częsty zabieg, wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Jest konieczna wówczas, gdy wcześniejsze leczenie kanałowe okazało się nieskuteczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas